O tom, jak dopadne příběh z Římského vrchu u Pasohlávek, který se jistě podobá jiným ze druhého století našeho letopočtu, tak rozhodne až jeho velitel. „Snad bude římská svatba! Věřím, že svolí, protože i on by se rád oženil. Tak bychom mohli požádat o výjimky dvě,“ směje se, už zpět ve století jednadvacátém, Filip Cvrkal alias Otho.

Svoji Atide neboli Editu Vavrysovou má po svém boku skutečně už čtyři roky. Čerstvě zamilovaný pár tehdy na prvním ročníku festivalu Germania subacta shodou okolností vyfotila právě redakce Deníku. „Filip kecá, není pravda, že si mě vyhlédl v civilním táboře. Pozval mě tehdy do Pasohlávek, abych se na něj a jeho historickou skupinu přijela podívat a obhlédnout atmosféru,“ kroutí hlavou a dívá se směrem ke svému muži Edita Vavrysová. O rok později už na festivalu účinkovala i ona. A stala se z ní Atide.

Římsko-barbarský festival u Pasohlávek přenesl diváky o dva tisíce let zpátky
Válečná taktika? Zabít a zničit. Římané ale dali zajatcům u Mušova milost

Její partner, s nímž žije v Chropyni na Kroměřížsku, je členem mezinárodní historické skupiny, která má na starosti pořádání závěrečné bitvy festivalu. Germania subacta není jediným projektem, kterého se novodobí římští legionáři účastní. „Tento rok jsme měli velmi vytížený. V dubnu jsme se účastnili akce Natale di Roma, což je velký pochod a průvod Římem k výročí města včetně bojové ukázky. Byli jsme ale i na festivalech v Polsku, ve Švýcarsku, v Aecheoparku pravěku ve Všestarech nebo na dětském dni v Plumlově,“ vyjmenovává legionář Otho.

V kompletní výzbroji se také účastnil únorového pochodu v Tatrách nebo největšího římského pochodu na území České republiky po téměř dvou tisících letech, o kterém informoval i Deník. Otho byl jedním z osmi legionářů, kteří za tři dny ušli na padesát kilometrů ve vojenských sandálech a se čtyřiceti kilogramy na zádech.

V Milovicích přibyla k památníku padlých z první světové války pamětní deska. Je vzpomínkou na rodáka a hrdinného pilota Hanse Folka, který byl zraněný při bojích s nepřátelskými letouny, a následně se zřítil na letiště v italském Feltre. Pád nepřežil.
VIDEO: Hans Folk. Hrdinný válečný pilot, který konečně přistál doma v Milovicích

„Historie mě bavila odmalička. Už jako malý kluk jsem měl rád tanky a letadélka. Chytlo mě i modelaření. Dvacet let jsem se věnoval období druhé světové války, v určitou chvíli jsem toho ale začal mít dost. A pak jsem, podobně jako kamarádi, plynule přešel zpět v čase. Bylo fajn změnit období. Antika mě bavila vždycky. Teď už je z koníčka spíš životní styl,“ dívá se zamilovaně směrem k Atide její legionář.