Žádosti o příspěvek v letošní dotační výzvě mohou filmaři podávat do prvního března. „Maximální možný příspěvek na jeden projekt je pět milionů korun,“ uvedl brněnský radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Ilustrační foto.
Rok fungování Filmové kanceláře? Natáčelo se často nakonec jinde než v Brně

Podpořené projekty

- V loňském roce získali dotace od Jihomoravského filmového fondu například pohádka Hodinářův učeň a film Poslední aristokratka.
- Zájemci o příspěvek mohou letos podávat žádosti do 1. března.
- Celkově fond rozdělí 9 milionů korun.

Celou získanou dotaci pak filmaři musí utratit na jižní Moravě. Hodnotit přihlášené projekty bude sedmičlenná komise, přihlédne například na to, nakolik filmaři využijí místní profesionály a služby, nebo jaký propagační potenciál pro kraj projekt má. „Snímky mohou poukázat na zajímavá místa kraje,“ poznamenala již dříve ředitelka fondu Pavlína Hobzová.

Loni na stejnou výzvu zareagovalo pětatřicet filmových projektů, jak hraných snímků, tak dokumentů. Z nich tvůrci peníze rozdělili nakonec dvanácti filmům. „V loňské výzvě na výrobu získaly příspěvky třeba pohádka Hodinářův učeň natáčená na zámku v Lednici a v Uherčicích na Znojemsku nebo Poslední aristokratka odehrávající se na zámku v Miloticích, domovském zámku kastelána a autora předlohy Evžena Bočka,“ zmínil jihomoravský radní Petr Hýbler. Z dokumentů peníze dostal například snímek o legendární brněnské kapele Dunaj.

Čtyři a půl tisíce hektolitrů pro lidi v České republice, přes pět set hektolitrů pro Slováky. Tolik Zeleného piva uvaří letos sládci v brněnském pivovaru Starobrno. S přípravami začali začátkem týdne.
Zeleného piva navaří přes milion půllitrů. Přesný recept znají pouze čtyři lidé

Jihomoravský nadační filmový fond založily společně Brno a Jihomoravský kraj. Má podporovat třeba natáčení filmů v kraji. Letos vypíše ještě dotační výzvu na scénáře.

Zdroj: Youtube