Přidaly se tak například k dobíjecí stanici, která stojí u největší jaderné vinice v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany na Vysočině. „Propojení a podporu elektromobility s životním prostředím vnímáme jako přirozený krok při prosazování moderních životních stylů s důrazem na čistotu a zdraví a vinohrady by neměly být žádnou výjimkou,“ vysvětlil důvody instalace prokurista vinařství Thaya Vít Trávníček.

Společnost ČEZ aktuálně provozuje po celé České republice téměř 470 veřejných dobíjecích stanic. V jednu chvíli mohou obsloužit až 940 elektroaut. Na jižní Moravě provozuje společnost nyní jednatřicet stanic.

Po dvouleté pauze žilo Znojmo opět tradičním vinobraním.
Předprodej startuje: za vinobraní ve Znojmě a Mikulově si lidé ale připlatí

Loni řidiči v síti ČEZ načerpali více než tři a půl milionu kilowatthodin bezemisní energie. „Celkový instalovaný výkon sítě ČEZ dosáhne koncem letošního roku třiatřiceti megawatt, což je například ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti osmdesáti tisícového města,“ uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Na sto elektromobilů v České republice připadá aktuálně dvaadvacet dobíjecích stanic, průměr v Evropské unii je patnáct.

MARIE BRÝŽOVÁ