„Během silvestrovského večera řešili policisté věci, které nikterak nevybočovaly z běžného koloritu. Byly to domácí neshody, drobné napadání na ulici, ale také třeba odpalování pyrotechniky na zaparkovaná auta,“ informoval policejní mluvčí Pavel Šváb.

Ve většině případů přitom sehrál roli alkohol. Příkladem může být řidič motorky, který se jím před cestou přes Hustopeče na Břeclavsku posilnil. „Naměřili mu hodnotu jeden a půl promile v krvi,“ prozradil Šváb.

K novoročním oslavám patří tradičně pyrotechnika. Ohňostroje připravovali ve městech, ale lidé se bavili i s pyrotechnikou, kterou si sami zakoupili. Například na Blanensku řešili policisté zranění dítěte při explozi. Případ původně vypadal závažně. „Až po prvotním šoku přihlížejících se naštěstí ukázalo, že to je jen drobné poranění,“ prozradil Šváb. Chlapec nakonec nepotřeboval ani lékařské ošetření.

Ohňostroje jsou pro mnohé neodmyslitelnou součástí uvítání nového roku. „My chodíme každý rok,“ uvedla například k ohňostroji v Břeclavi Jana Smitková.

Každý je však nepřijímá s nadšením. „Spousta kraválu, znečištěný vzduch a vyhozené peníze, které by se daly použít k prospěšnějším věcem. Doufám, že za pár let bude tahle hloupost už minulostí,“ komentovala ohňostroj v Blansku zase Zuzana Novotná.

I přesto ale ohňostroje a hlasité silvestrovské veselí přitáhly davy lidí nejen v okresních městech.

Závažnější případ musela o silvestrovské noci řešit policie v Hodoníně, kde vyjížděla k ohlášenému konfliktu. „Na místě našla dva muže s obličeji od krve a garáže poničené automobilem,“ prozradil bez dalších podrobností Šváb. Okolnostmi případu se policie ještě bude zabývat.

Letošní oslavy však obecně byly klidnější než v předchozích letech.