Na rozhodnutí upozornili zástupci Hnutí Duha. „Případ kontroverzní Obory Radějov podnikatele Leoše Novotného, která devastuje vzácnou a chráněnou přírodu Bílých Karpat a jež byla opakovaně předmětem kritiky ekologů, Nejvyššího kontrolního úřadu i ombudsmana, dostal nový pikantní rozměr: Obora zřejmě ani neexistuje,“ uvedl Pavel Dekař z Hnutí Duha Bílé Karpaty, který byl jedním z navrhovatelů zrušení zákazu vstupu.

V rozsudku Nejvyšší správní soud konstatoval, že platí verdikt Krajského soudu v Brně, který zákaz vstupu do obory již dříve zrušil. „Krajský soud shledal, že nemůže být vydáno opatření obecné povahy k honitbě, o jejíž samotné existenci panují odůvodněné pochybnosti a jejíž existence nebyla v průběhu soudního řízení před soudem prokázána,“ píše se v rozsudku, jehož kopii má redakce Deníku Rovnost k dispozici.

Ilustrační foto.
Vinaře má propagovat mapa. Že na ní jsou, sami často nevědí

Podle Dekaře tak soudy potvrdily, že zakazovat lidem vstup do takzvané radějovské obory bylo nezákonné. „Zrušení zákazu vstupu je skvělá zpráva pro všechny milovníky Bílých Karpat. Ani soudy neměly za doložené, že by obora existovala. Pokud obora nevznikla, měly by urychleně orgány státní správy myslivosti zakročit proti dalšímu provozování loveckých aktivit na tomto území, které navíc poškozují zdejší přírodu,“ dodal Dekař.

Od roku 2010 patří Obora Radějov společnosti někdejšího majitele Hamé podnikatele Leoše Novotného. V oblasti zřídil lovecký areál s luxusním ubytováním, kde si zájemci mohou za poplatek ulovit daňka, jelena či divočáka. Právě na žádost Novotného městský úřad ve Veselí nad Moravou před časem vydal opatření obecné povahy, kterým na část roku odepřel do obory lidem přístup.

Novotný Deníku Rovnost řekl, že rozsudek Nejvyššího správního soudu nemá zatím k dispozici. „Je to pro mne novinka. Počkám si, až budu mít písemné vyhotovení rozsudku a pak budu reagovat,“ vzkázal Novotný. Zároveň upozornil, že vstup do obory je pro návštěvníky v těchto dnech rizikový. „Máme tady totiž dančí říji a jako vlastník mohu vstup zakázat,“ dodal Novotný.

Ilustrační foto
V hodonínské Dúbravě vznikne nový lesopark