„Máme za to, že pokud se tyto poplatky účinně využijí ve prospěch podnikatelů, a vlastně si jim tak určitým způsobem vrátí zpět, bude to rozumný krok,“ řekl starosta Znojma Jan Grois s tím, že výnos město převede jako dotaci nedávno založenému spolku ZnojmoRegion k využití na propagaci regionu.

Podle zjištění radnice je ve Znojmě na pětadevadesát lidí či firem, kteří různými způsoby nabízí turistům ubytování. „Na základě statistik z let, kdy město poplatek vybíralo, můžeme roční výnos odhadovat na 250 až 300 tisíc ročně. Víc ale budeme vědět až koncem roku,“ uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

Provozovatelé se na novou povinnost dívají rezervovaně. „Když jsme náš penzion otevírali, ještě jsme poplatek platit museli. Bylo příjemné, když ho pak radnice zrušila, každá koruna se hodí. Respektuji, že město nyní poplatek znovu zavede,“ řekla provozovatelka jednoho z penzionů v centru Znojma Vlasta Masri. Doufá, že poplatek přinese praktický užitek. „Snad už snadno seženeme propagační materiály a mapy,“ podotkla Masri.

Turisté se poplatek příliš nezabývají. „Když si vybírám ubytování na dovolenou, zajímá mě dost věcí, od polohy penzionu po wifi na pokoji, ale místního poplatku jsem si ani nevšiml,“ připustil Jiří Vlach ze Znojemska.

S výběrem poplatku mají bohaté zkušenosti v Mikulově, kde z něj ročně získají přes milion korun, „Vybraní peníze vracíme do turistického ruchu a snažíme se o tom přesvědčit i podnikatele, abychom jim vysvětlili, že je v jejich zájmu poplatek řádně platit,“ sdělil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Poplatek za rekreační ubytování nyní vybírá asi pětina obcí v zemi. „Zákon je navíc plný všelijakých výjimek, proto je nyní v jednání jeho změna. Máme za to, že poplatek by měl platit host a jeho část by měla jít zpět do cestovního ruchu. Hoteliéři by pak měli mít například skrze své zapojení v destinační společností možnost ovlivnit jeho využití,“ uvedl president Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

Situaci ve Znojmě, kde radnice slíbila posílat peníze z poplatku zdejší destinační společnosti bude pozorně sledovat hodonínská Turistická asociace Slovácko. „Poplatek je příjmem obcí, a záleží na nich, jak s ním naloží. U nás zatím nic podobného zavedeného nemáme. Postup Znojma by mohl být dobrým příkladem,“ řekl její předseda Josef Smetana.