Základem pro budoucí věhlas mikulčického areálu se stal příjezd významného odborníka na středověké Slovany Josefa Poulíka do Mikulčic v srpnu roku 1954. „Začaly tak pravidelné archeologické výzkumy, které pokračují průběžně dodnes,“ uvedl vedoucí Slovanského hradiště František Synek.

O deset let později, ve druhé polovině roku 1964, byly právě nálezy z Mikulčic ozdobou jedné z prvních velkých výstav o Velké Moravě na Pražském hradě.

Třídenní akci připomínající význam areálu odstartuje páteční vystoupení tří pěveckých sborů a cimbálky. Víkendový program nabídne ukázky středověkých řemesel, přednášky i promítání filmů o výzkumu. Chybět nebude ani prohlídka archeologické expozice nebo možnost výhledu do celého areálu z vrcholu věže. „Zrovna tento víkend budeme u příbuzných v Hodoníně, takže bychom se do Mikulčic vydali na kolech,“ zvažuje návštěvu hradiště třeba Gabriela Bachanová.

Dalším lákadlem je výstava kopií velkomoravských šperků a dvanácti kruhových odlitků se symboly Velké Moravy v návštěvnickém centru. „Odlitky se stanou v příštím týdnu ozdobou lávky přes řeku Moravu,“ doplnil Synek.

Most spojuje hradiště se slovenskými Kopčany s kostelem, který je jedinou dodnes stojící zachovanou architektonickou památkou pocházející z doby Velké Moravy.