Podle vedoucí protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Renaty Ciupekové je potřeba se nechat očkovat s takovým předstihem kvůli dávkování. „Podávají se totiž dvě dávky s měsíčním odstupem," vysvětlila. Jedna dávka včetně aplikace vyjde na šest až sedm set korun. Některé pojišťovny ovšem na očkování přispívají.

Jak upozornila brněnská praktická lékařka Renata Novotná, naočkovat se může jen zdravý člověk. „Pokud cítí, že na něho leze chřipka, měl by to raději odložit," upozornila.

Průměrně na jižní Moravě hygienici evidují padesát až šedesát nově nakažených případů za rok. „Tento počet se mírně zvyšuje. Před deseti lety to bylo zhruba čtyřicet případů," uvedla Ciupeková.

Hrozí starším

Nejvíc jsou encefalitidou ohrožení lidé starší padesáti let. Z nemoci se zotavují výrazně déle a také se potýkají se závažnějšími důsledky. „Navíc jich je očkovaných málo. I přesto, že jsou v přírodě velice často. Třeba na zahrádkách," upozornila Ciupeková.

Průměrně se proti encefalitidě v Brně a Jihomoravském kraji nechá očkovat asi pětina lidí. Nejvíc o to mají zájem cyklisté, rybáři, houbaři nebo rodiče nechávají očkovat děti, které pravidelně jezdí na dětské tábory.

Encefalitida zasahuje v těle člověka především nervová centra. Lidem tuhne šíje, mají horečky, jsou unavení a světloplaší.

Nemoc si protrpěl třeba brněnský student Patrik Čermák. „V nemocnici jsem tehdy strávil dva týdny a další čtyři týdny jsem se léčil doma," vzpomínal.

Dodal přitom, že problémy má dodnes. Špatně chodí a nemůže ovládat nohy tak, jak by chtěl. Brání mu to třeba v jízdě na kole.