Poptávka po pracovních místech je na jihu Moravy nebývale vysoká, počet nezaměstnaných byl minulý měsíc nejvyšší od sametové revoluce.

Do nových investic se podle statistik agentury Czechinvest pouštěly zejména domácí firmy. „Nezaostávali však ani zahraniční investoři. V tom byl pro republiku loňský rok nejúspěšnější od předkrizového roku 2007. Souvisí to s postupným oživováním evropského trhu," sdělil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Nejvýznamnější investici oznámila loni pohořelická společnost CPI Moravia Books, která za rozšíření prostor zaplatí 840 milionů korun. „Dosud jsme do budovy investovali dva miliony eur a další fáze jsou zatím posunuté. Pustili jsme se do stavby, protože nám chyběly prostory pro naše výrobní stroje," sdělil jednatel společnosti Jürgen Heisters.

Druhou největší investicí bude nová pobočka elektrotechnické firmy ABB v Brně, kde najdou práci skoro čtyři stovky lidí. Vznikla na Černovické terase, kde prostory investorům připravuje developerská společnost CTP. „Na konci roku jsme dokončili několik objektů a sídlo ABB je jedním z nich. Kromě toho se tam stěhuje původem švýcarská obráběčská firma Michel, která zaměstná asi 200 lidí," poznamenal regionální ředitel CTP Tomáš Budař.

Padesát nových pracovních míst pomůže zlepšit vysokou nezaměstnanost Hodonínsku, kde investovala firma IMG Consulting. Tento region má dlouhodobě jednu z největších nezaměstnaností v kraji, přesahuje dvanáct procent. „Je tam charakteristický sezonní vývoj a v prosinci přibylo na úřadě hodně uchazečů. V tomto regionu je v průměru třicet až čtyřicet nezaměstnaných na jedno volné místo," uvedl zastupující ředitel krajského úřadu práce Josef Bürger.

Jde o spolupráci

Jižní Morava je pro investory lákavá díky strategické poloze uprostřed Evropy. Podle vedoucího regionální kanceláře Czechinvestu Patrika Reichla je hlavní předností kraje také dobrá spolupráce mezi podnikateli, školami, politiky a rozvojovými agenturami. „Výsledkem jsou pak výborně připravená infrastruktura pro rozvoj výzkumu, vývoje a přenosu technologií, silná podpora začínajících projektů a připravenost pro příchod velkých investic v podobě průmyslových zón," řekl Reichl.

Šéf agentury Votruba upozornil, že velký zájem investorů z loňského roku nemusí vydržet dlouho. K jejich aktivitě přispěly i investiční pobídky. „Ty jsou od novelizace ve druhém pololetí 2012 k firmám daleko vstřícnější, ale ne nadlouho. Brzy začnou platit nová pravidla Evropské komise, která sníží podporu pro velké podniky ze čtyřiceti na pětadvacet procent. I to investory motivovalo, aby si se záměry pospíšili," upozornil.

Výhodné podmínky podle něho budou platit už jen necelý měsíc. „Připravujeme však novelu zákona o investičních pobídkách, která by investorům měla částečně kompenzovat nižší procento podpory. Například snížením odvodu z úhrnu mezd nebo osvobozením daně z nemovitosti. Významnou motivací bude i proklamovaná podpora nové vlády," dodal.