Počet uzdravených Jihomoravanů se k nedělnímu podvečeru vyšplhal na číslo 325. „Z nich jedenačtyřicet bylo hospitalizovaných," uvedla Renata Ciupek z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Počty nakažených koronavirem a uzdravených v Jihomoravském kraji k nedělnímu podvečeru desátého května.Zdroj: Deník / Eliška GáfrikováPočet vyléčených lidí na jihu Moravy dosahuje jíž více než dvě třetiny ze souhrnného počtu nakažených novým typem koronaviru. Ve všech jihomoravských okresech je vyléčená minimálně polovina lidí. Nejlépe je na tom Hodonínsko, kde se z deseti lidí, kteří měli koronavirus, uzdravilo již devět pacientů. Nejhůře je na tom co do podílu počtu uzravených i nadále Břeclavsko.

Za posledních čtyřiadvacet hodin k nedělnímu podvečeru se v kraji dle údajů ministerstva zdravotnictví objevilo pět nově nakažených lidí. Celkově se ale jejich každodenní přírůstek drží nízko.

Prodloužený víkend ale přinesl i smutné zprávy. V pátek zemřel na Anesteziologicko-resuscitační klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně další pacient s koronavirem ve vážném stavu. „Na klinice nyní tedy pečujeme o jednoho pacienta s koronavirem v těžkém stavu," informovala mluvčí zařízení Dana Lipovská.

Nemocnice jako jediná v kraji dle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví v současnosti disponuje experimentálním lékem remdesivir. Jeho podání pacientům je ale vázáno na jasně stanovené podmínky. A ty v současnosti již jediný pacient s koronavirem, o kterého se lékaři na klinice starají, nesplňuje. „Lék tedy bude určen pro další příchozí pacienty,“ uvedla již dříve Lipovská. V nemocnici mají dávky léku pro deset pacientů.

V celé zemi bylo k pátečnímu podvečeru podle dat ministerstva zdravotnictví 8 106 lidí s pozitivním testem na nový typ koronaviru. 279 pozitivně testovaných od počátku epidemie zemřelo. Počet uzdravených už dosáhl číslo 4 466. Laboratoře od počátku epidemie prověřily 302 493 vzorků.