To nejhorší už nicméně mají rybníky a potoky za sebou. „Hodně pomohlo, že po tropech konečně zapršelo. Na mnoha místech hrozilo vysychání, potoky na tom byly velmi špatně. Teď už ale pršet ani nemusí, stačí, že se ochladilo. Pokud bude pár hodin denně teplota kolem pětadvaceti stupňů, nic se nestane," vysvětlil předseda vyškovských rybářů Radoslav Kotík.

Potrava na dně

Některé druhy ryb ale vysoké teploty snášely hůř než ostatní. Navíc se objevovali přirození nepřátelé. Ztráty proto určitě budou. „Například pstruh je hodně choulostivá ryba a tropy mu dobře určitě nedělaly, takže úhyn je větší. Ryby však také z vody vybírali ptáci, nebo dokonce divočáci. Na obnaženém vlhkém dně našli potravu. Přesné ztráty je ale těžké odhadnout," poznamenal Kotík.

Někde byla situace lepší, podle některých rybářů ale nelze až do podzimních výlovů hodnotit následky veder. Ti slavkovští jsou optimističtější. Zvýšený úhyn ryb se jim vyhnul. Počty ryb si navíc hlídají. „Situace nebyla dobrá, ale bouřky stav vod naštěstí spravily. U nás má každý rybník povinné zarybnění, ale my jako sportovní rybáři výlov neděláme. Přesto si myslím, že ryb bude srovnatelně s minulými roky," naznačil slavkovský předseda František Capita. Někteří se ovšem obávají, že budou menší, počítají, že lovit se budou hlavně kusy do dvou a půl kil.

To, že se hovoří o tom, že vysoké teploty v posledních týdnech ryby zabíjely, se pak může hodit prodejcům před vánočními svátky. Takže někde si za kapra zřejmě připlatí. „Je klidně možné, že sucho budou někteří prodejci používat jako záminku ke zvýšení cen. K jejich růstu ale zatím není nutné přistupovat, kaprů by mělo být dostatek," ujistil Kotík.

To, že mrskání šupinatých těl v kádích bude ve stejném počtu jako loni, potvrzuje i ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička, které vlastní třeba rybník v Pístovicích.

Ztráty tam nezaznamenali. O vodní obratlovce určené k prodeji si tedy starosti nedělají. „Sucho se rybářů samozřejmě dotýká a dlouhé teplo mělo na odchov vliv. Voda byla prohřátá a krmení se rozpouštělo, takže jsme na chvíli i přestali rybám sypat. Začalo totiž na hladinách kvasit. Pak ale přišly bouřky, a i když novou vodu také hodně vsákla vyprahlá půda, ve vodách několik centimetrů přibylo. K nižší produkci ryb tedy nedojde," ubezpečil Osička.

Bez kapra to nejde

Dostatek šupináčů těší například i Alenu Gregorovou. V jejím jídelníčku se pravidelně objevují a Vánoce bez kapra si ani neumí představit. „Jíme ho pravidelně každé svátky. Ryby ale kupuji i během roku, mám je přímo od rybáře. Občas nakoupím také v supermarketu. Jsem tedy ráda, že letos nebudu muset kapra složitě shánět a že mě snad nepřekvapí ani jeho cena," svěřila se žena.

Za pár let už však možná ryby stačit ani nebudou. Sportovních rybářů totiž výrazně přibývá. Slavkovská organizace má nyní přes tisíc členů. Ve Vyškově je nových zájemců stovka. „Za poslední tři roky je nárůst nových členů docela markantní. Jen letos jde o sto lidí, celkem je nás tedy 1 352. Největší zájem o rybaření mají mladší ročníky, které se tak vrací k zálibě svých dědečků," dodal Kotík.

ZUZANA RICHTROVÁ