Dva a půl roku s tříletou podmínkou pro Františka Bačíka a Libora Drábka, dva roky s tříletou podmínkou pro Ivanu Ondrušovou. Stanislavu Pražanovi soud trest neudělil, neboť u zlínské pobočky krajského soudu už dostal devítiletý trest za nelegální obchody s lihem, který si momentálně odpykává ve vězení. Tak zněl rozsudek Ladislava Sobotky, předsedy okresního soudu v Hodoníně v případu úmrtí muže na otravu metanolem.

Na středečním hlavním líčení tedy soud rozhodl o tom, že čtveřice je vinna z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Ze smrti muže ji ale neodsoudil. Rozsudek však není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Vyhořelá chata v Čeložnicích. Foto: hasiči
Oheň zničil přízemní chatu v Čeložnicích. Způsobil škodu za tři miliony

Obhájce Libora Drábka a Ivany Ondrušové argumentoval tím, že při prohlídce hospody policisté manipulovali s lahvemi, které ani nebyly zajištěny proti zneužití. „Ohledání by mělo být pouze pasivní zrakové. Z protokolu je ale patrno, že došlo k přemisťování lahví, které navíc ani nebyly nijak zabezpečené proti zneužití. Pokud policie s předměty manipulovala a odnesla je, nemohlo se jednat pouze o ohledání místa činu. Takové jednání je v rozporu s trestním řádem a soud jej nemůže při rozhodování použít,“ uvedl Josef Pišta.

Obdobný názor pronesl i druhý obhájce Miloš Švrček. „Vysypávaly se popelnice, modré pytle na plast. To rozhodně není neinvazivní prohlídka. Pozorování by mělo být jen vizuální,“ dokazuje Švrček.

Oba obhájci se následně shodli na tom, že mezi konzumací alkoholu a smrtelným následkem nebyla prokázána přímá příčinná souvislost a požadovali zproštění viny. „Z lahve pili čtyři lidé, zemřel jeden, ostatní jsou v pořádku. Prokázal to i znalecký posudek,“ doplnil Švrček.

Hodonínská modelka a herečka Jana Kopecká na módních přehlídkách v New Yorku.
Modelka Kopecká: Konkurence v New Yorku převyšuje mrakodrapy

Státní zástupce Antonín Budiš navrhoval stejný rozsudek, jako při své první řeči, tedy uznání viny všech obžalovaných. S rozsudkem tak spokojený nebyl. „Soud totiž nedospěl k závěru, že by k úmrtí poškozeného došlo v souvislosti s konzumací otráveného alkoholu v restauraci. Počkám si na písemné zhotovení rozsudku,“ informoval Budiš.

Případ otravy nebezpečným metanolem se stal ve Veselí nad Moravou v září roku 2012. Devětadvacetilelý Martin H. tehdy popíjel ještě s dalšími třemi lidmi ve veselské restauraci U Stovky. Po pár dnech zemřel v kyjovské nemocnici.

Soud se případem úmrtí poškozeného zabýval už potřetí. Předchozí dva zprošťující rozsudky krajský soud zrušil a věc vrátil do Hodonína k novému projednání.

BARBORA SKOČÍKOVÁ

Ilustrační foto.
Smrt muže kvůli otravě metanolem? Čtveřice obžalovaných je nevinná, rozhodl soud