Sobotní kongresový den se nesl v duchu nespokojenosti s výsledky senátních a krajských voleb. Zároveň ale většina řečnících delegátů podpořila stávajícího předsedu a premiéra Petra Nečase. „Kdybych měl výsledek voleb komentovat jednou větou, řekl bych, že je to výsledek činnosti populistů na obou stranách spektra. Ale voliči hlavně ztratili motivaci nás volit. Musíme mít věrohodné lidi, věrohodné představitele, kteří hlásají naše myšlenky. Pokud nás lidi budou vnímat jako partu korupčníků, můžeme mít program jaký chceme a stejně nám neuvěří. Návrat ke kořenům musí být založen na skutečných hodnotách, které mohou společnost posunovat. Důvěryhodní pravicoví politici jsou ti, co takové hodnoty představují. Petr Nečas je pro mne autentickým přestavitelem těchto postojů. Proto má moji podporu. Stejně jako další pokračování vlády," vyjádřil se například jihomoravský předseda strany Jiří Kadrnka.

ČTĚTE TAKÉ: Blažek? Opora Nečase z jihu Moravy

Členové ODS dali Nečasovi 351 hlasů.

Velká část z delegátů hrála na antikomunistickou notu. v. „Naši voliči jsou schopni uvěřit ODS jako straně úspěchu. Nezbytná podmínka je překonat sebezničující diskuzi o daňovém balíčku. Vláda nešťastně spojila balíček se svým setrváním a někteří poslanci zase proti němu iracionálně bojují. To je třeba překonat za cenu kompromisů. ODS se může nabídnout i jako hráz nebezpečí komunismu. To nedokáže malá strana. Dokážeme také nabídnout dlouhodobě ucelený program obrany národních zájmů. A to je aktuální v době, kdy pro některé politiky je národní stát překážka. Největší povinností je zabránit rozdrobení pravice. Slovenský případ atomizace pravice je cesta, kdy ODS přestane existovat. Měli bychom jí zabránit i za cenu kompromisů. A měli bychom toho dosáhnout i za pomoci prezidenta a čestného předsedy Klause," řekl poslanec a šéf organizace Brno-venkov David Šeich.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek přirovnal ODS k Titaniku. Značka ODS nepřežije, uvedl

Ke spolustraníkům ale řečnili i rebelové. Kromě jiných i Tomáš Úlehla. Zdůraznil, že si jako rebel nepřipadá. „Premiér Nečas by měl vyvodit osobní zodpovědnost z prohraných voleb. Když se bojíme se přijímat zodpovědnost za neúspěchy, volič to trestá," řekl Úlehla.

Bouřlivá diskuze trvala od poledne až do půl dvanácté v noci. Ale po osmé večer začal zájem delegátů opadat, postupem času už v sále nebylo ani potřebných 270 delegátů nutných pro usnášeníschopnost kongresu. Straně se proto nepodařilo projednat ani zprávy o činnosti strany. Poslední sobotní řečník tak mluvil jen k sálu s pár desítkami lidí. Byl jím rodák z Brna, velvyslanec ve Vídni a bývalý primátor Prahy za ODS Jan Koukal. „Na vědecké konferenci je výhoda být poslední. Dá se odpovídat na ty blbosti co ostatní říkají a vědci tam říkají. Ale ODS asi nemá dost členů, nebo mají jiný zájem," komentoval prázdný sál.

ČTĚTE TAKÉ: Kuba líbá Putina. Ekologové protestovali proti energetické koncepci

Mluvil o situaci v Rakousku a výměně vedení dvou vládních stran. „Nyní sedí strana v regionálních oligarchických skupinách a volí vedení. Máme hrůzostrašnou konfederaci místo demokratické strany. Vše je přísně definováno krajským principem. Nikdo se nemůže stát osobností strana ho nepustí. Ztratila se komunikace mezi členy. Nikdo ji nechce. Léta jsem tu nebyl a jsem zděšen. Přesto si myslím, že strana má šanci přežít. Ale ne díky těm co odešli. Spíše díky vám, kteří jste zůstali," řekl Koukal.

První den kongresu po jeho slovech skončil. Z vedení strany celou politickou diskuzi vydrželi poslouchat jen Miroslava Němcová a Jiří Pospíšil.

KONGRES ODS: DEN PRVNÍ (SOBOTNÍ ONLINE NAJDETE ZDE)

Kongres provázejí přísná bezpečnostní opatření. Přítomní novináři musejí procházet bezpečnostním rámem jako na letišti, nemohou si nechat ani pásek na kalhotách a musí se podrobit prohledání od členů početně zastoupené bezpečnostní agentury. Část členů dokonce uvažovala o uzavření kongresu a vykázání novinářů. Proti tomu se ale ohradil senátor Jaroslav Kubera. „To bychom mohli rovnou uspořádat kongres ve věznici na Mírově," konstatoval.

Fuksa bude kandidovat na předsedu ODS, utká se s Nečasem

Přestože je strana na ústupu, přesto si mohla dovolit investovat do pořádání kongresu čtyři miliony korun. Delegáti si tak mohli při obědě pochutnat mimo jiné na srnčím na smetaně, k večeři pak na hovězích líčkách. Obě jídla mohli mimo jiné zapíjet nejen nealkoholickými nápoji, ale také pivem a vínem.Večer je rozvážely do hotelů dva najaté kloubové autobusy dopravního podniku.

ONLINE Z KONGRESU ODS

Kongres ODS na brněnském výstavišti.


Tímto kongres úplně končí. Delegáti tleskají a odcházejí. Končí i online přenos Rovnosti. Další články najdete zde.

20:45 - Byla zvolena kontrolní a revizní komise. Tím končí volební blok. A končí i kongres. S delegáty se loučí Petr Nečas. „Mnohé jsme si vyříkali. Diskuze byla otevřená a ostrá a chci za ni poděkovat," řekl. Zdůraznil víru, že straníci budou respektovat demokratické postupy a strana bude jednotná.

ROZHOVOR S PREMIÉREM
Nečas: Dostal bych stejný počet hlasů, i kdyby proti mně kandidoval houpací kůň

20:30 - Delegáti volili také náhradníky do Výkonné rady. Z jižní Moravy to je Václav Mencl.

20:04 - Je schválena změna statutu smírčího výboru. Stejně tak poděkování kandidátů a členům pracujících ve volbách. Delegáti přijali také usnesení k hospodaření strany v souvislosti s prohranými volbami a nižším státním příspěvkem. Také schvalují sedmibodový program Petra Nečase Cesta k důvěře, pokračování vládní koalice, výzvu rebelům dále se nevzpírat většině a doporučení neřešit spory strany navenek. Věnovali se také Evropské unii a nutnosti prosazovat její větší liberalizaci. Naopak nepřijímají návrh rebelů vyjádřit nesouhlas s příliš rychlým svoláním kongresu a prosbu prezidenta Václava Klause aby opět přijal čestné předsednictví strany.

20:15 - Je zvolena Výkonná rada. Nedostali se do ní čtyři kandidáti mezi nimi rebel Petr Tluchoř a Ivan Langer. Naopak jižní Moravu budou zastupovat mimo jiné Jiří Hos, Jiří Kadrnka a  David Šeich.

19:40 - Delegáti kongresu odhlasovali úkol pro vedení strany vypracovat změnu stanov.

18:55 - Volební komise ukončila volbu do Výkonné rady ODS. Komise začíná sčítat hlasy. Zároveň začínají delegáti projednávat usnesení kongresu.

18:07 - Delegáti začali s další volbou. Tentokrát volí členy Výkonné rady ODS.

17:34 - Místopředsedové s předsedou se staví ke společnému fotu. Chybí jen Blažek z Brna, moderátor jej musí vyvolávat.

17:19 - „ Místopředsedy byli zvoleni Jiří Pospíšil, Pavel Blažek, Tomáš Chalupa a Miroslava Němcová," sdělil šéf volební komise Vidím. Brňan Blažek dostal 439 hlasů, byl tak druhý hned za svým ministerským předchůdcem Pospíšilem, který dostal 454 hlasů.

16:05 - Domluvil Pospíšil. Zdůraznil, že zapomněl na své odvolání z vlády a podal si ruku s premiérem Nečasem. Předseda volební komise Vidím vyhlašuje volby místopředsedů. Lístky k hlasování bude strana vydávat do 16.25.

15:50 - Mluvili i další kandidáti na místopředsedu. Mimo jiné i Daniela Filipiová, která ocenila své vítězství nad komunistou Jiřím Dolejšem v senátorských volbách. Poslanec Tomáš Chalupa zpětně kritizoval přijetí Lisabonské smlouvy. Upozornil na ni i senátor Kubera, který, přestože  se kandidatury vzdal, měl ostřejší projev, než včera. Po něm nastoupila Miroslava Němcová, snažící se alespoň o pozici řadové místopředsedkyně. Její druhé dnešní vystoupení trvalo jen zhruba minutu. Pak si k pultu stoupl šéf královehradecké ODS Miroslav Plas. Mluvil o potřebě se domluvit ve straně s mnoha názorovými proudy. Nahradil jej pak exministr Jiří Pospíšil.

ČTĚTE TAKÉ: Sněm ODS: Blažek obhájil. I díky podpoře Nečase

15:35 - První se ujal slova Brňan Pavel Blažek. "Nejstručnější kandidátský projev. Slovo Bendl," komentuje chybu poslance Vidíma Blažek. Šéf volební komise totiž popletl abecedu a Blažka předřadil Bendlovi. Ten slíbil, že straně bude pomáhat, ale kandidatury se vzdal.
Blažek se vrátil po něm. "Před dvěma a půl lety jsem řekl, že se nemůžeme jen vracet ke kořenům či se upnout k rozpočtu. Lidé mají dojem, že kromě DPH a HDP nás nic jiného nezajímá. Stali jsme se nečitelnými. V roce 1989 jsme si mysleli, že demokracie, kapitalismus a svoboda jsou přátelé a jdou ruku v ruce. Není to pravda," řekl.
Vyjádřil se proti protikorupčním zákonům pro průhlednost veřejných zakázek. "Výsledkem je to, že do výběrových řízení může mluvit každá menšina. Vznikají organizované skupiny, které se snaží vše ovlivňovat.
Neměli bychom pokračovat v trendu dávat všechny informace. Pokud v něm budeme pokračovat, začne volání po autoritářství. Ocitáme se tam, čemu říkám nepravý populismus. To je to, že my si myslím, že když se o našem kroku napíše pěkný článek, lidé nás ocení. Neocení. Demokracie nesmí být podbízivá. Tahle strana měla nejvíce procent, když nikomu nepodlézala," uvedl Blažek.
Celkově se vyjadřuje proti aktivistům. "Když budou mluvit do všeho, není to  demokracie," řekl Blažek.
Upozornil také, že strana tráví příliš času politickými půtkami a nezajímá se o lidi.
Vyjádřil se i pro to, aby i pravicový malý stát důsledně využíval svoje pravomoci. "Malý stát neznamená, že si jej necháme rozkrást,"
uvedl Blažek.

"Myslím si, že liberalismus jen tak bez dalšího nestačí. Měli bychom podporovat ústavní liberalismus. Zřizovat jen instituce, které mají trvat, ale dbát na to,  aby fungovaly.
Uvnitř strany můžeme do funkcí nominovat jen ty, kteří se uživí i bez politiky. Stranictví bychom měli nahradit státnictvím," řekl Blažek.
Vyjádřil se také k novinářům. "Musíme se zabývat aktivitou médií. Na internetu jsou hrozbou demokracie. Chybí vyvážení svobody informací a ochrany osobnosti. Nechci omezovat svobodu slova, ale chránit ochranu osobnosti. Zrychlit řízení na jejich ochranu," zdůraznil.
Nakonec směřoval výzvu. "Začněme dělat politiku, přestaňme si hrát na účetní," prohlásil Blažek.
Potlesk si kromě něj vysloužily i české tenistky, které podle zprávy vyhrály Fed Cup.


14:40 - Kuba získal více než tři pětiny hlasů. „Velmi si vážím důvěry. Chci být součástí plánu, který nás vrátí jako stranu, která je schopná vyhrávat volby," řekl Kuba.

Po jeho krátkém proslovu delegáti schvalují zprávy o činnosti strany. Je to formální krok. „Dobrá zpráva. Naše hospodaření je v pořádku. Řešili jsme hlavně zadluženost. Podařilo se z dluhu dostat, ale není jisté, zda se taková situace nebude opakovat," uvedl předseda kontrolní komise Petr Kozák.

Začíná volba dalších místopředsedů. Nejdříve se jedná o počtu místopředsedů, v současnosti jsou čtyři. „Jeden," navrhuje senátor Kubera.

Nečas se ovšem vyslovuje pro zachování současného počtu.

14:18 - Místopředsedou strany se stal Martin Kuba s 363 hlasy. Více čtěte zde.

13:12 - Vystoupení kandidátů na zástupce předsedy ukončila obhájkyně tohoto postu Miroslava Němcová. Její vystoupení trvalo nejdéle. Začala půlhodinová pauza na volbu. Volební přestávka je spojená s hodinovou přestávkou na oběd.

12:44 - Po svém znovuzvolení předsedou ODS Petr Nečas uvedl, že si nedokáže přestavit svého protikandidáta Ivana Fuksu  jako místostarostu strany. „Pokud si myslí, že svou práci dělám špatně, nedokáži si přestavit, že by se na ní chtěl nějak podílet," uvedl na tiskové konferenci Nečas.

12:32 - A je rozhodnuto. „Předsedou ODS je zvolen Petr Nečas. Získal 351 hlasů. Ivan Fuksa 178 z 592 hlasů," uvedl předseda volební komise Jan Vidím.

"Cítil jsem, že podpora nebyla samozřejmá a jednoznačná. A tak to při volbách předsedy ODS má být. Za tuto kritickou podporu děkuji," reagoval Nečas.

11:19 - Je po projevech kandidátů. "Odmítám nihilismus a přirovnávání k Titaniku. Věřím v 25 tisíc členů ODS. Jsme v ní dvacet let a nikdy z ní neodejdu. Věřím, že když přežila Mirka Topolánka, přežije i Petra Nečase. Jsem přesvědčen, že voliče umíme oslovit. Musíme je namotivovat, aby šli s námi k volbám. Přesvědčit je, že jsme pro ně jediná reálná alternativa. Levice jen čeká na naše chyby. Beru vážně kritiku na moji hlavu. Ale jsem přesvědčen, že nemusíme měnit program ODS.Vládní program má nejblíže k ODS. Prosadili jsme tam osmdesát procent. Nemůžeme jej měnit. Změnit musíme naše chování. Čeká nás částečný Churchil. Bude tam pot, možná slzy, ale ne krev. Rozdal jsem svůj návrh programu Cesta k důvěře. Musíme být dál odpovědní. Pokračovat v sebevědomé politice v Evropě. Odhadu říct fundované ne a mít spojence. Bude-li to v rozporu s národními zájmy, řekne vláda pod mým vedením ne i bankovní unii.  Musíme dát prostor lidem, kteří mají kredit u lidí. Musíme zmenšovat podíl těch, co chtějí řídit jen jako šedé eminence a bojí se projít testem voličů při volbách. Prosím také abychom udělali vše pro podporu našeho prezidentského kandidáta Přemysla Sobotku. Zaslouží si naši podporu. Aby všech 25 tisíc členů za ním stálo. Jeho úspěch je úspěch všech občanských demokratů. Přežijeme, když nebudeme mít premiéra a ministry. Přežila, když nemá hejtmany. Přežije, když bude mít méně poslanců. Ale nepřežije, pokud přijde o své starosty a primátory a členy komunálních zastupitelstev. Celá činnost musí být orientována primárně na komunální volby v roce 2014. Chci, aby voliči v roce 2014 měli pocit, že mají vládu, které rozumějí. Musí vědět, že jim vláda nehází pod nohy klacky, ale naopak se jim snaží pomáhat. Osobně chci stranu spojovat. Více komunikovat, důrazněji prodávat politiku ODS. Nic nedokážu bez vás. Vytvořme stranu, která vyhraje volby v roce 2014," řekl premiér Nečas.
Jan Vidím oznamuje začátek volby. "Volba potrvá třicet minut," poznamenal.

11:14 - Podle Fuksy má strana v roce 2014 šanci vyhrát. Největší soupeř - ČSSD je podle něj ve špatné kondici a nedokáže krizi ODS využít. Navíc odrazuje voliče krajskými koalicemi s komunisty. Ani pravicový volič podle Fuksy nezmizel. "Potvrdila se i správnost obrany národních zájmů, které ODS vždy důsledně prosazovala," řekl Fuksa. Po něm se ujal slova obhajující předseda Petr Nečas.

10:51 - Během projevu Ivana Fuksy přišel předseda jižní Moravy Jiří Kadrnka k předsedovi Brna Pavlu Blažkovi. Sedl si vedle něj a pár minut s ním diskutoval. 

10:45 - První kandidátský projev pronesl Ivan Fuksa. „Ke kandidatuře mne přiměl průběh sněmu i projev Nečase. Nabízím dva roky tvrdé práce během nichž se pokusíme vrátit reformní étos a zemi dobrou náladu. Jediné, čeho se musíme bát je náš strach. Rozhodl jsem se nabídnout alternativu. Řešením nejsou předčasné volby, ale volba v ODS. Za dění v zemi máte odpovědnost vy delegáti. Pokud slibujeme dvacet let voličům nízké daně a malý stát, musíme to dodržet. Jinak nebudeme důvěryhodní. Vláda potřebuje nový impulz, nové smlouvy s koaličními partnery. Nabízím krizové vedení. Je nutné vidět i jiné parametry vládnutí než snižování deficitu. ODS se musí vrátit k tradičním tématům a ne je vytěsňovat na okraj. Ronald Reagan razantně snížil daně a výsledkem byl zvýšený výběr daní. Musíme se vrátit k makroekonomickému pohledu, k programu ODS. Buďme opět ODS, Která není ve vleku událostí, ale určuje směr politiky. Chci vám ukázat cestu a nalít vám do žil trochu modrého optimismu. Chci otočit list a psát staronovou stránku existence ODS. ODS je totiž velké dílo. Strana svobodných odpovědných a pracovitých lidí pro svobodné, odpovědné a pracovité lidi. Nabízím restart. Zasekli jsme se totiž. Je to alternativa k úplnému vypnutí. Nehodlám připustit odchod z vlády ani předčasné volby. Už jenom řeči o nich nás poškozují. Můj recept na záchranu před katastrofou je na třech bodech. Na prosazování programu, členské základně a úspěchu ve vládě," uvedl Fuksa.

10:40 - Většina regionů navrhuje Petra Nečase. Čtyři nenavrhují nikoho. Přímo na sněmu navrhuje místní sdružení v Příbrami na kandidáta na předsedu rebela Ivana Fuksu. „Pokud existují dva názory na řešení krize ve straně je vhodné aby měl protikandidáta," vysvětluje zástupce sdružení.

Delegáti dostanou hlasovací lístek po načtení čárkového kódu na průkazce účastníka. Ve volebním bloku je šest zástěn se stejným počtem uren.

10:31 - Druhý jednací den kongresu začal s pětadvacetiminutovým zpožděním. Na programu jsou volby vedení. Během bloků dojde také k odloženému projednání zpráv o činnosti. Kongres je usnášeníschopný, v sále bylo 571 z 606 delegátů. Slovo dostal předseda volební komise Jan Vidím. Seznámil delegáty s tím, jak volit.

9:55 - V neděli ve tři čtvrtě na deset dopoledne se začal kongresový sál plnit. Chyběli předseda brněnské ODS a ministr Pavel Blažek a jihomoravský předseda Jiří Kadrnka. Stáli před pavilonem G a dlouze diskutovali. Na několik minut se do velmi přátelské diskuze zapojil i jeden z rebelů ve straně Petr Tluchoř.