Konečně zase pěkný víkend svádějící k příjemným procházkám přírodou. Ti, kteří volání jara vyslyší a zamíří do luk a lesů, si ovšem mohou přinést nevítaný kus přírody sebou domů. Dostane se jim doslova až pod kůži. Nastává totiž prozatímní vrchol aktivity klíšťat. Podle předpovědí meteorologů bude nadcházející víkend zatím nejhorší v tomto roce.

Na stupnici od jedné do desíti, kdy vyšší číslo znamená vyšší aktivitu, pro víkend figurují výstražná devítka a desítka. „Tato čísla znamenají nejvyšší riziko. Lidem doporučujeme požívat repelent a nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů. A pohybovat se pouze po zpevněných cestách," sdělil vedoucí oddělení biometeorologických aplikací Českého hydrometeorolo­gického ústavu Tomáš Vráblík.

Na jižní Moravě je tradičně nejvíce klíšťat v zalesněných místech kolem řek. Jde o povodí řek Svratky, Svitavy, Jihlavy a Dyje. Zákeřným parazitům se daří také na rozhraní lesa a louky, například v zahrádkářské kolonii za břeclavskou poliklinikou.

„Klíště typicky žije v listnatých a smíšených lesích a křovinách s bylinným patrem. Zejména na jejich okrajích. Vedle toho i okraje vodních toků. Často se vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách," popsal Vráblík.

Například Pavel Svoboda už letos zkušenost s klíštětem má. „Šel jsem se podívat po prvních jarních houbách. Místo nich jsem si přinesl dvě klíšťata. Jedno jsem smetl z oblečení, druhé jsem našel až večer přisáté," řekl muž.

První případy

Klíšťata nejsou jen nepříjemná. Lidem hrozí především přenosem těžkých infekčních nemocí. Zatímco minulý pátek ještě jihomoravští hygienici nezaznamenali ani lymskou boreliózu ani klíšťovou encefalitidu, nyní už tak pozitivní zprávy nemají.

„Zaznamenali jsme už jak případy boreliozy, tak podezření na encefalitidu," informoval ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček. Na Břeclavsku bývá sice případů klíšťové encefalitidy jen minimum, borelióza ale hrozí i tady.

Lékaři zatím zvýšený počet pacientů kvůli přisátí klíštěte ještě nezaznamenali. Podle Tomáše Klobase doposud stále chodí lidé především na očkování proti encefalitidě. „Minimum lidí si pak nechává klíště vydělat. Někteří pak přijdou po té, co si jej vytáhli sami," uvedl praktický lékař.

Doplnil přitom, že sice vhodná doba pro očkování už minula, ale lidé se díky němu ochrany dočkají. Jen později.

Po každém útoku klíštěte není nutné rovnou chodit k doktorovi. „Pokud se ale kůže kolem místa vpichu začne nezvykle zbarvovat, nebo člověk dostane chřipkové příznaky jako je zvýšená teplota či třesavka, měl by k lékaři," upozornil Klobas.

Správné vytažení klíštěte je podle něj jednoduché. „Klíště mají lidé vykývat bez dušení oleji či krémy. A místo pak desinfikovat. Člověk musí použít pinzetu, při vytahování rukou se mohou přenést choroby. Pokud kus klíštěte zůstane v ráně, je nutné jít hned k lékaři," radil.