/KOMENTÁŘ/ Zřejmě nic nerezonuje jižní Moravou tolik, jako omílané zavedení spotřební daně na tichá vína. Zatímco loni si vinaři připsali malé první vítězství v podobě výjimky, ani ne o rok později je téma opět ve hře. Ministr financí Zbyněk Stanjura, což je mimochodem ten pán, kterému vinaři hrozili na billboardech napříč republikou a varovali ho před překročením pomyslných hranic Moravy, dokončuje návrh na jeho zdanění. V nejbližší době by ho měl předložit pětikoalici.

Jižní Morava opět vře. Do boje proti zavedení daně, která by v konečném důsledku navýšila cenu prodávaného vína až o desítky korun, se kromě vinařů a vinohradníků pustili už i studenti. Na iniciativu Pozor! Křehké v minulém týdnu navázali protestním happeningem poblíž kruhového objezdu u mikulovské Billy. Zdůrazňovali, že zavedením spotřební daně na tichá vína roky jejich středoškolského a vysokoškolského studia přijdou v podstatě vniveč. V běhu už je opět i petice.

Česká společnost je v tématu rozdělená. Jednotní nejsou dokonce ani lidé žijící v nejjižnějším cípu republiky. Novináři, kterým místo mateřského mléka od narození po bradě tekla hroznová šťáva, kteří si namísto hraní v dětském pokoji stavěli přístřešky pro šneky z hroznových listů ve vinohradech, kteří pomáhali na stoličkách míchat ve sklepích rmut v obrovských kádích, jen těžko zvládají být objektivní. I oni cítí, že jejich kultura, folklor a pýcha, dostávají pořádně na frak.