Místní se totiž chystají na Silvestrovský běh Rosicemi. Trasa, která vede kolem zámku přes kolbiště do centra města a zase zpátky, měří necelé tři kilometry a účastníky na jeho konci čeká horká polévka a punč. Akci pořádá druhým rokem Středisko volného času Rosice. Podle organizátora Milana Smutného se však v Rosicích na Silvestra běhá odnepaměti.

„Takto organizovaně to pořádáme druhým rokem. Letos navíc za spolupráce Zdravého města Rosice. Podporuje nás také sportovní klub Medo Gym Rosice, Florbal Rosice a dvě místní restaurace, restaurace Na jedno a restaurace Rozsocháč, které už druhým rokem dodávají pro běžce občerstvení,“ popisuje Smutný. Účastníky současně upozorňuje, že se trasa není vyznačená a nejedná se tedy o závod. Běžci poběží společně, aby se před koncem roku nikdo neztratil.

Celková účast je okolo třiceti běžců, loni jich přitom bylo o třetinu méně. Místní nacházejí zalíbení i v tom, že k možnosti si společně poslední prosincový den zaběhat není nutná žádná registrace ani poplatek. Přijít může zkrátka kdokoli, kdo má chuť.

František Jursa.
Zemřel bývalý cyklista a olympionik František Jursa

Jedním z nich je i Jiří Vrzala, který se Silvestrovského běhu účastní poprvé. Přestože se věnuje bojovému sportu, jeho klub s místním Střediskem volného času spolupracuje a on tak spolu s dalšími přišel podpořit jeho akci. „Děláme MMA, hlavně brazilské jiu-jitsu a sebeobranu. V rámci našeho oddílu tu vedeme nějaké kroužky a podílíme se tak na některých akcích,“ vysvětluje Vrzala.

Trasa o celkové délce dva a půl kilometru pro něj nebude nijak náročná. Organizátor proto zdatnější běžce vyzývá, aby ji běželi dvakrát. Fyzická zdatnost účastníků se však liší a jsou mezi nimi i děti. „Začal jsem běhat na zimu a zjistil jsem, že nemám žádné vybavení,“ směje se na startu jeden z nich. Někteří o zopakování trasy přesto uvažují. Mezi nimi je i Ludvík Dvořák, který o sobě se smíchem tvrdí, že je jediným „zahraničním“ účastníkem. Je totiž z Brna. „Bylo to v pohodě, trasa byla krátká, dám si to ještě jednou,“ zhodnocuje po prvním kole. Motivací pro něj bylo hlavně setkat se s přáteli.