Kamerový systém měl původně podle představitelů města začít fungovat společně se zavedením nové koncepce vjezdů do historického centra loni prvního září. Jeho spuštění se ale povedlo až v posledních týdnech.

Strážníci mají nově přístup do obou sekcí systému. „Tedy jak do ověřování rezidentního parkování, což již dlouhodobě používáme, tak i oprávněnosti vjezdů. Při zkoušce jsme si ověřili, že nám spolehlivě proudila veškerá data," sdělil mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

První ostrá data ke strážníkům doputovala v úterý. „Konkrétně jsme v úterý přijali přes tři sta událostí z 1. března a ve středu bezmála pětistovku z 2. března," upřesnil Ghanem.

Na základě ostrých dat mohli strážníci zahájit posuzování jednotlivých případů. Jejich role spočívá ve vyhodnocení opodstatněnosti podezření z přestupku. O případných pokutách rozhodují úředníci magistrátního odboru dopravněsprávních činností.

Zástupci magistrátu už dřív ujistili, že pokuty hrozí provinilcům i za prohřešky v předchozích měsících. „Všechna data jako fotografie a videa sbíráme a ukládáme. Po odstranění technických problémů můžeme vstupní údaje pro přestupky prověřovat i zpětně," uvedla před časem Anna Dudková z tiskového střediska magistrátu.