Fakt, že jde v posledních letech o výjimečnou věc, potvrzuje také kastelánka zámku Ivana Holásková. „Loni rybník zamrzlý nebyl, předloni to bylo, myslím, jenom dva dny. Letos to vypadá, bude delší dobu. Ale je to na vlastní nebezpečí," zdůraznila Holásková.

Na Hodonínsku je oblíbeným místem pro přírodní bruslení Písečný rybník poblíž Hodonína. V pondělí v půl druhé odpoledne se po jeho zmrzlé hladině proháněla dvacítka bruslařů. Se syny a přítelem sem vyrazila i Břeclavanka Blanka Zemánková. „Kluci hrají hokej, přítel je bývalý hokejista a nyní trenér dětí. Chodíváme i na zimní stadion, ale to jenom o Vánocích. Nejradši mám Písečný rybník, nebo Apollo u Břeclavi," popsala žena.

ODEPSANÁ SEZONA

Na ledě už jistě kroužila také šestiletá Barbora Pomajbíková z Hodonína. „Na bruslích jezdím ráda, venku i pod střechou. Nejradši dělám citronky, což jsou bruslařské kroky," řekla dívka, kterou učil bruslit její otec.

K zimním radovánkám slouží i před deseti lety obnovený rybník mezi Kelčany a Žádovicemi na Hodonínsku. „Bruslit se už dá, v neděli jsem byl na rybníku i s dětmi, a zrovna tam zase vyrážíme," řekl v pondělí po poledni kelčanský starosta Radim Konečný. Podle něj už přijíždějí i lidé z větší dálky. „Pokud led vydrží, tak bude plno. Teď má minimálně deset dvanáct centimetrů. Oproti minulé zimě je to podstatně lepší, to se bruslilo jenom jeden jediný den," vzpomněl Konečný.

Bez venkovního kluziště se letos paradoxně musí bruslaři obejít ve Znojmě. Po devíti letech. Poté, co technologii pronásledovaly provozní problémy, rozhodli se představitelé města pro modernizaci, kvůli níž ale odepíší celou sezonu. „Firmy nám nabízely jen půlroční záruku, proto souhlasím s rozhodnutím rady města pořídit novou klimatizační jednotku. Bude ale stát přes milion korun, proto je zapotřebí nákup posunout do příštího roku. Chápu, že chybějící kluziště lidem vadí, ale museli jsme řešit složitou situaci," řekl zastupitel a správce městských sportovišť Květoslav Svoboda.

Jak dodal, pro letošní zimu mohou lidé využít omezeného počtu hodin bruslení pro veřejnost na zimním stadionu.

NEBEZPEČNÝ LED

V Miroslavi na Znojemsku vzniká každý rok venkovní kluziště na školním hřišti. „Jelikož přicházejí vhodné mrazy, postarají se o to školníci," potvrdil starosta Miroslavi Augustin Forman. Na rybníce na okraji města naproti tomu bruslaře vidí nerad. „Bruslení tam není ani oficiální ani bezpečné. Ledem prorůstá rákosí a do rybníka navíc vtéká voda z čistírny odpadních vod, která je teplejší, což přispívá k tomu, že led je v některých místech méně pevný," varoval Forman.

Milovníci bruslení venku si ale budou mít i nadález čeho vybírat. Už tak mrazivé teploty mají v dalších dnech ještě klesat.