ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

O uzavření všech mateřských škol a dětských skupin rozhodli v pondělí odpoledne brněnští radní na mimořádném jednání. „Neustále jsme chtěli držet otevřené školky, ale vidíme, jak se opatření zpřísňují. I vzhledem k omezenému pohybu osob jsme tak přikročili k individuálnímu hlídání dětí především klíčových pracovníků,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Hladík.

Pro hlídání dětí zástupci města vyčlení Waldorfskou základní a mateřskou školu v Plovdivské ulici 8. Lékařům, zdravotním sestrám, policistům či hasičům, ale také pracovníkům sociálních služeb a městské hromadné dopravy pohlídají děti učitelky mateřských škol a družinářky také individuálně.

Nezávisle na rozhodnutí brněnských radních uzavřou od úterý své pobočky také některé soukromé školky a dětské skupiny v Brně. Rodiče už nepošlou své děti třeba do brněnské sítě školek Montesorri nebo do dětských skupin Bublinky. Do konce tohoto týdne chce zůstat v provozu Dětská skupina Brno Campus, kde se v areálu bohunického kampusu starají o děti lékařů a zdravotních sester.

Cestovat městskou hromadnou dopravou mohou od úterý Brňané pouze s rouškou či šátkem zakrývajícím ústa a nos. O den později přejde provoz autobusových a trolejbusových linek na prázdninový režim. Tramvajová doprava zůstane prozatím zachována v současném režimu. „Od úterý bude cestování ve všech vozech možné pouze se zakrytými ústy a nosem. Lidé mohou použít roušky, šátky nebo doma vyrobené alternativy, které plní tuto funkci. Chovejme se k sobě prosím ohleduplně a zodpovědně,“ vyzvala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Letiště Brno 26.2.2020 - přílet letadla z Bergama v ItáliiZdroj: Deník / Attila Racek

Od středy pak MHD přistoupí k prázdninovým jízdním řádům a začne také dezinfikovat vozy na konečných stanicích. „Vyčlenili jsme dvacet zaměstnanců, kteří budou pracovat v sedmi stálých a jednom mobilním týmu. Jejich úkolem bude na sedmi konečných stanicích dezinfikovat madla a rukojeti ve vozech. Mobilní četa pak bude vykrývat další konečné stanice,“ vysvětlil generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

V Brně se také s ohledem na nařízení vlády ruší modré zóny, při parkování mezi modrými čárami tak řidiči od pondělka za toto stání nemusí platit, parkování není nijak regulováno. Také na placených parkovištích města je parkování zdarma, závory zůstanou otevřené. 

Jednadvacet nakažených

Na jižní Moravě aktuálně zůstává jednadvacet pacientů nakažených koronavirem. „Za posledních čtyřiadvacet hodin mělo pozitivní test deset lidí,“ sdělila Renata Ciupek z krajské hygienické stanice.

Patnáct případů je importovaných z různých zahraničních destinací jako Itálie, Německo, Balkán, Španělsko či Spojené státy. „Dalších šest případů už je výsledek našich epidemiologických šetření. Jde o kontakty s těmito nemocnými. Dá se očekávat, že takových případů bude přibývat,“ přiblížila Ciupek.

Pouze čtyři pacienti jsou nyní hospitalizovaní na klinice infekčních chorob ve Fakultní nemocnici Brno, zbylí jsou v domácí karanténě. „Dnes jsem konzultovala s nemocnicí, že jeden pacient bude propuštěný do domácí izolace. Jeho stav je velmi uspokojivý,“ zmínila Ciupek.

Všichni aktuálně nakažení v kraji jsou dospělí. Nejmladšímu je jednadvacet, nejstaršímu pětaosmdesát. „Jedná se o třináct mužů a osm žen,“ uvedla Ciupek. Nakažení jsou podle ní z Brna, Brněnska, Blanenska, Břeclavska a Hodonínska.

Zdravotníci už vyšetřili více než 350 lidí a tento počet stále narůstá.

Ředitel břeclavské nemocnice Petr Baťka v neděli potvrdil, že pozitivní test na koronavirus měli dva lékaři z místního oddělení ARO. „Dalších čtyřiatřicet zaměstnanců mělo negativní test. Zhruba u padesáti lidí ještě čekáme na výsledky, budou zřejmě v pondělí dopoledne," řekl Baťka.

Břeclavská nemocnice má 850 zaměstnanců. Aktuálně jsou v karanténě desítky lidí. Zařízení tak pomáhají i další nemocnice. „Zastavili jsme příjem na oddělení a zastavujeme i veškeré operace mimo porodu císařským řezem. Spolupracujeme s nemocnicemi v Hodoníně, Kyjově a Brně, a spolupráce je dobrá," dodal ředitel Baťka pro Deník.

Podezření na nákazu koronavirem se podle zjištění Deníku objevilo také u dvou řidičů brněnské hromadné dopravy. Oba dva mají podezření na nákazu v rodině, jejíž členové podstoupili testy. Řidiči samotní však testy zatím neprošli. „Oba řidiči zůstávají na pokyn praktického lékaře doma, ačkoliv jeden z výsledků je už znám a je negativní. Ani jeden z dvojice řidičů nemá žádné zdravotní problémy,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Pro nástup a výstup cestující nemohou využít v trolejbusech v Brně dveře u řidiče. Zároveň je omezený přístup ke kabině řidiče. Jedná se o opatření kvůli koronaviru.Zdroj: Deník / Michal Hrabal

V autobusech IDS JMK si od pondělka lidé nebudou moci u řidiče koupit jízdenky. Seženou je jedině předem, v trafikách či na vlakovém nádraží. Nastupovat mohou jen prostředními a zadními dveřmi. Od 23. března pak jízdní řády začnou platit v režimu letních prázdnin.

Celodenní půst vyhlásil v souvislosti s pandemií koronaviru na úterý pro brněnskou diecézi biskup Vojtěch Cikrle. „Prosím, abychom se spojili každý večer ve 20.00 hodin modlitbou růžence. Ať je tato modlitba nesena úmyslem na zastavení pandemie koronaviru a k ochraně našich rodin. Milé sestry a milí bratři, nepropadejme panice a malomyslnosti, i v této době je milující Bůh s námi,“ sdělil biskup.

Kontroly na hranicích

Češi také až na výjimky nesmějí vycestovat do zahraničí, podobně nemohou do České republiky přicestovat cizinci. Pokračují tak kontroly na hranicích v kraji. Za sobotu policisté zkontrolovali na hraničních přechodech na jihu Moravy celkem 11 266 aut ve směru do České republiky a 2 732 aut mířících do Rakouska. „Vstup do země byl odepřen celkem 2 225 posádkám aut, do zahraničí se od nás nedostalo 505 aut," informoval v neděli policejní mluvčí Pavel Šváb. Kvůli dodržování nařízení vlády udělali policisté v kraji jen v sobotu celkem 3 245 kontrol.

Sedm desítek vojáků od pondělí pomáhá břeclavským policistům hlídat státní hranice se Slovenskem a Rakouskem. Břeclavská radnice poskytla vojákům ubytování na zimním stadionu.

Kvůli vyhlášené karanténě zavírají některé úřady, jinde zase omezují úřední hodiny. K omezení nebo rovnou rušení úředních hodin přistoupili v Brně, Vyškově či v Břeclavi. Přehled najdete níže uvnitř článku:

Brněnská městská policie uzavírá všechny své objekty pro veřejnost. „Na služebny se lidé mohou dostavit v situacích, které představují ohrožení života, zdraví nebo majetku. V dalších neodkladných případech to bude možné po telefonické domluvě, a to výhradně zavoláním na číslo konkrétní služebny," přiblížil mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Uzavření objektů nebude mít vliv na dohled v ulicích a preventivní kontroly. 

Stanové odběrové místo

Už čtvrtý den funguje stanové odběrové místo v areálu Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích. Pacientům s podezřením na koronavirus, které pošlou krajští hygienici, tam zdravotníci dělají stěr z nosohltanu. „Stěry začínáme provádět také lidem, které neposílá jenom krajská hygienická stanice, ale kteří dorazí samostatně a mají horečku osmatřicet stupňů Celsia a výše,“ uvedli v neděli odpoledne zástupci nemocnice na svém facebooku.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Lidé by měli přijet vlastním autem, aby se minimalizovala kontaminace okolí. „Autem jeďte až přímo ke stanům a nevystupujte. Nejezděte městskou hromadnou dopravou, ani nechoďte pěšky, nechoďte ani po areálu nemocnice,“ nabádají zástupci zdravotnického zařízení.

Vjezd je vrátnicí z ulice Kamenice. Stany fungují prozatím denně od sedmi hodin ráno do sedmi večer. S odběry pomáhají i dobrovolníci, studenti posledních ročníků z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Krátce před čtvrtou odpoledne lékaři upozornili, že pro pondělí je kapacita v mobilních stanech vyčerpaná. Na místě se tvořila velká řada aut.

Infolinka je přetížená

Podle Renaty Ciupek je informační linka krajské hygieny zcela přetížená dotazy, na které lze snadno najít odpověď na veřejně dostupných informačních zdrojích. „Naši pracovníci prioritně zajišťují komunikaci s potvrzenými případy a opatření jejich kontaktů. Osoby s negativními výsledky se snažíme o jejich negativitě informovat, ne vždy se nám to však daří. Proto ne všechny osoby vyšetřené před 11. březnem s negativním výsledkem byly dosud informovány, tito jsou však negativní. Z kapacitních důvodů je nelze již opakovaně kontaktovat," dodala Ciupek.

Představitelé kraje zajistili přes nedělní noc osm a půl tisíce roušek pro pracovníky v sociálních službách. Roušky obdrží poskytovatelé sociálních služeb primárně pro tisíc terénních pracovníků, tisíc roušek navíc dostane Brno pro zajištění práce s rizikovými skupinami. Vedení kraje také vyčlenilo 320 zaměstnanců jako posílení práce v terénu.

Krizi pomáhají zvládat dobrovolníci

V kraji zároveň vzniká databáze studentů sociálních oborů, kteří jsou ochotni dobrovolně pomáhat lidem v nouzi. Nejvíce budou pomáhat nejohroženější skupině, tedy důchodcům.

Od pondělí také funguje v brněnském kampusu hlídání dětí pro zaměstnance Fakultní nemocnice Brno. Díky studentům Pedagogické fakulty, kteří se od ranních hodin věnují dětským skupinkám, mohou lékaři a zdravotní sestry být v nemocnici. Děti jsou v učebnách Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Město Brno nově zřídilo také linku na pomoc seniorům. Její pracovníci pomohou s obstaráním nákupů. Na číslo 800 140 800 se mohou obracet senioři, kteří potřebují pomoc se zajištěním nákupů základních potravin, hygienických potřeb a podobně. „Odbor sociální péče bude evidovat žádosti seniorů, kterým nemohou pomoci příbuzní, přátelé či sousedé, a zůstali tak na všechno sami. Službu mohou ale využít také osoby se zdravotní indispozicí či lidé v karanténě, kteří jsou odkázáni sami na sebe,“ sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Pomoc budou v terénu zajišťovat pracovníci Českého červeného kříže ve spolupráci se studenty Masarykovy univerzity. Linka je zdarma v provozu v pracovních dnech od 7:30 do 15:00. 

Omezení pohybu osob

Kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru vyhlásil premiér Andrej Babiš karanténu pro celou Českou republiku. Vláda schválila krizový štáb, jehož šéfem bude epidemiolog Roman Prymula. Kolem poledne totiž Česko evidovalo další nakažené. Od rána se jejich počet zvýšil z 214 na 293. „Vláda s účinností od 16. března 2020 do dne 24. března 2020 zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky“ uvedl na úvod noční tiskové konference po jednání vlády Babiš.

Mezi výjimky patří cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou a blízkými osobami či cesty nutné k obstarání základních životních potřeb.

Omezený bude nově prodej nebaleného pečiva, zakazuje se například provoz autoškol či takzvaných sdílených taxislužeb (Uber a další) a běžná veřejnost nebude mít dovolen vstup do prodejen se stavebninami. Uzavřeny nově budou také prodejny elektro, které dosud spadaly mezi výjimky. 

Státní úředníci lidem také doporučili v nouzovém stavu používat při pohybu na veřejnosti jakoukoliv ochranu obličeje. Ať už při cestování do práce nebo při nákupech.

Brno 16.3.2020Zdroj: Deník / Attila Racek

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník