Před prodlouženým víkendem evidují odborníci v kraji pokračující pozitivní trend viditelně více uzdravených než aktuálně nakažených koronavirem. Za čtvrtek hygienici připsali šest lidí, kteří už nadále nejsou nakažení. Vyléčených je v kraji dohromady 273, zatímco nákazu koronavirem má 179 lidí. 

Velká část uzdravených se z nemoci vyléčila bez nutnosti hospitalizace. „U většiny aktuálně pozitivních případů se však již nejedná o akutní stav onemocnění, jedná se o doznívání onemocnění, případně o stav před ukončením izolace, většinou domácí," uvedla ve čtvrtek večer vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek. Kvůli nemoci bylo hospitalizovaných pětatřicet nyní už vyléčených pacientů.

Hygienici sledují příznivý trend ve vývoji pandemie. „Nově zjištěné případy v naprosté většině pochází z okruhu lidí, kteří byli s nemocným v nejužším kontaktu jako členové rodiny či spolubydlící. Případy takzvaného komunitního přenosu nyní téměř nezaznamenáváme,“ sdělila Ciupek.

Nejvíce aktuálně nemocných je na Břeclavsku, kde hygienici evidují 66 pozitivních případů. Následuje Brno bez jednoho případu s rovnou padesátkou momentálně nakažených. Brněnsko a Znojemsko jsou na přibližně stejné úrovni s více než dvacítkou pozitivních případů. Pouze jediného nakaženého mají nyní na Blanensku, kterému může konkurovat jedině Hodonínsko se čtyřmi případy.

Brno na jižní Moravě drží primát jako místo, kde se z onemocnění vyléčilo nejvíce lidí. Ke čtvrtečnímu večeru jich bylo 108, což znamená, že se ve městě vyléčilo téměř sedmdesát procent nakažených. Jasně největší podíl uzdravených zaznamenali hygienici na Blanensku, kde se kromě jednoho případu vyléčili všichni nakažení. Naopak nízké procento nakažených se dosud vyléčilo na Vyškovsku, které je s vyléčenou třetinou nakažených mezi jihomoravskými okresy nejhorší.

V celé republice se k pátečnímu večeru nakazilo koronavirem 7 687 lidí. Po pozitivním testu na nákazu koronavirem dosud zemřelo 237 lidí.