Mám třiadvacet let, mladý organizmus a žila jsem s tím, že pokud chytím koronavirus, budu mít lehký průběh. Omyl. Už několik dní ležím na covid oddělení v nemocnici. Mám zápal plic, nedokážu dýchat, bolí mě hrudník. Tuto nemoc jsem podcenila. Taková slova napsala o boji s koronavirem na sociální síť v polovině října mladá slovenská studentka Alexandra Bečková, žijící v Brně. Její veřejný status měl více než tři tisíce sdílení. Nyní je již doma. Na jihu Moravy však koronaviru mladí lidé i podlehli. Ukazují to data o zemřelých z Úřadu zdravotnických informací a statistiky a ministerstva zdravotnictví, která má Deník k dispozici. Nejmladší oběti Covidu z kraje bylo teprve 33 let.

Kolik lidí s koronavirem zemřelo na jihu Moravy
- Blanensko: 33 (1 mrtvý na 3297 obyvatel)
- Brno-město: 113 (1 mrtvý na 3369 obyvatel)
- Brno-venkov: 52 (1 mrtvý na 4276 obyvatel)
- Břeclavsko: 47 (1 mrtvý na 2466 obyvatel)
- Hodonínsko: 63 (1 mrtvý na 2447 obyvatel)
- Vyškovsko: 21 (1 mrtvý na 4364 obyvatel)
- Znojemsko: 40 (1 mrtvý na 2853 obyvatel)
- Jihomoravský kraj celkem: 369 (průměrný věk zemřelých byl 80 let)

Zdroj: KHS JMK, údaj k 3.11.

Pokud se lidé podívají na aktuální počty zemřelých na jižní Moravě, mohou se setkat se situací, že se liší data zveřejněná krajskými hygieniky a ministerstvem zdravotnictví. Například nejnovější údaje, k tomuto úterý, jsou dle hygieniků 369 zemřelých a dle ministerstva 462 zemřelých. Přesto ani jedno z čísel není chybné, pouze sledují rozličná data. „V evidenci krajské hygienické stanice jsou zařazené případy s bydlištěm na území kraje,“ vysvětlila ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygieny Renata Ciupek.

V číslech ministerstva zdravotnictví jsou rovněž zahrnutá všechna úmrtí lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus, přičemž hlavní příčina jejich smrti nemusí nutně být potíže způsobené onemocněním Covid-19.

Podle údajů hygieniků je aktuálně průměrný věk lidí, kteří s koronavirem zemřeli na jihu Moravy, osmdesát let. Právě starší lidé patří mezi nejrizikovější skupiny obyvatel, které kvůli Covidu mohou zemřít. „Infekce ve věkové skupině nad 75 let může být významnou komplikací dlouhodobých závažných chronických onemocnění,“ podotkla Ciupek.

Nejmladší oběť koronaviru na jihu Moravy měla podle údajů, které má Deník k dispozici, 33 let. Šlo o muže ze Znojemska. Ze stejné oblasti byli i další dva jihomoravští nejmladší zemřelí, šlo o šestatřicetileté muže. Nejstarší Jihomoravan, který zemřel s koronavirem, byla devětadevadesátiletá žena z Brna.

Na jihu Moravy se zatím stále více zvyšuje nápor na nemocnice. Pacienti ve vážném stavu přibývají v brněnské svatoanenské nemocnici. „Momentálně máme celkem 146 pacientů s onemocněním Covid-19. Devatenáct je na anesteziologicko resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci, zdravotní stav všech je vážný. Přibylo nám pacientů ve vážném stavu, kteří potřebují umělou plicní ventilaci, vyčlenili jsme pro ně ortopedickou JIP, konkrétně se nyní jedná o čtyři pacienty. Ve vážném stavu tedy celkově máme 23 pacientů,“ uvedla ve středu mluvčí zařízení Dana Lipovská.