Na Jihomoravský kraj se před rokem obrátila žena, která si nepřeje uvést své jméno, ale redakce ho zná. Chtěla zjistit odměny členů představenstva a opis jejich pracovních smluv za roky 2011 a 2012. „Netušila jsem, že narazím na takový odpor. Společnost vlastní jen obec Pasohlávky a kraj, údaje o nakládání s veřejnými penězi by měly poskytnout," postěžovala si žadatelka Brněnskému deníku Rovnost.

Kraj nejprve žádost odložil a zabýval se jí až na pokyn ministerstva vnitra, ke kterému se žena odvolala. Kraj jí poslal požadované smlouvy, ale odměny začernil. „Jde o osobní údaje chráněné zákonem," uvedl úřad v odůvodnění.

Žena se však nevzdala a znovu se odvolala k ministerstvu vnitra. „Poskytované odměny členům představenstva patří mezi veřejné prostředky a je tedy povinností Jihomoravského kraje informace o nich poskytnout," komentovala Veronika Benešová z ministerstva.

Kraj se tím ovšem neřídil a údaje neposkytl. Situace se opakovala ještě čtyřikrát a žena se výši odměn dosud nedozvěděla. „Úřad dospěl k závěru, že ochrana soukromí v daném případě výrazně převážila nad právem na informace," podotkla v pondělí mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Podle odborníka na veřejnou správu Oldřicha Kužílka je postup kraje protizákonný, ale v České republice nijak neobvyklý. „Úředníci jsou dotazy na odměny často až popuzeni a odmítají tyto informace zveřejňovat. Ignorují i pokyny nadřízených orgánů. Přesto, že řada rozsudků Nejvyššího správního soudu potvrdila, že tyto údaje poskytnout musejí. Znám případy, kdy úřad odmítl žádost i podvacáté," kritizoval Kužílek, jehož organizace Otevřená společnost dlouhodobě sleduje, jak úřady poskytují informace.

Žadatelce doporučil trpělivost. „Případně se poradit s právníkem a zvážit trestní oznámení. Úředníci ignorují pokyny ministerstva," dodal Kužílek.

Podle údajů z výroční zprávy za loňský rok šlo z rozpočtu společnosti na platy a odměny 4,4 milionu korun. Firma měla dva zaměstnance a pracovali pro ni jako manažeři i členové představenstva Jiří Škrla a Milan Pek. Společnost se zabývá přípravou infrastrukrury v rekreační zóně u Aqualandu Moravia. S předsedou představenstva Škrlou se v pondělí odpoledne Brněnský deník Rovnost pokoušel spojit, ale nebral telefon, ani nereagoval na sms zprávu.

Tajnosti nejsou jen kolem této společnosti, ale i o hospodaření akvaparku. Ten nechce zveřejnit tržby ani počet návštěvníků. „Jedná se o vnitřní obchodní záležitosti firmy, tyto informace neposkytujeme," sdělila mluvčí akvaparku Michaela Ferencová.