Podle Miroslava Staňka z krajské hygienické stanice čeká každý vodovod nejméně jedna kontrola za rok. „Vyjíždíme i často na podněty lidí, většinou jde o menší prohřešky," sdělil Staněk.

Chemici kontrolují několik parametrů. Jde třeba o zastoupení prvků. „Ve vodě musí být dost chloru nebo dusičnanů. Důležité je, aby měla správné pH, které určuje kyselost a zásaditost," vysvětlil.

Dál odborníci zkoumají jakost nejběžnější tekutiny. Pokuta za nekvalitní vodu může být až stovky tisíc korun. Za špatnou hodnotu chloru je to kolem deseti tisíc.

Kontroly ovlivňuje spousta okolností. „Intervaly se liší, záleží hlavně na velikosti vodovodu. Někde měříme denně, jinde je cyklus tříměsíční. Sledujeme kvalitu ve zdrojích nebo úpravně. Každý řad má určitá místa, kde lze testovat. Může to být třeba v mateřské škole, na úřadu či výtokovém stojanu," řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Testovacích míst je podle něj velké množství. „Navíc se v odběrech střídají, pozorujeme i síť, takže kvalitu máme pod kontrolou," poznamenal Kramář.

Právě častý dohled zamezí třeba šíření bakterií. Jakmile je společnost v řadu zjistí, vodu přechloruje. V posledních letech se také víc zaměřuje na pesticidy, které se do pitné tekutiny dostávají kvůli zemědělské činnosti.

Společnosti se zaměřují také na modernizace. V Břeclavi se před dvěma měsíci dočkali rekonstrukce úpravny v Kančí oboře, která zajišťuje dodávku pitné vody. Obyvatelům zařízení slouží od začátku sedmdesátých let minulého století. Modernizace vyšla na téměř čtyři sta milionů korun. Dokáže zásobovat víc než čtyřiadvacet tisíc lidí.

Kvalita zaručená

Ke kvalitě pitné vody přispěje také nově vybudovaná laboratoř společnosti Vodovody a kanalizace Břeclav. „Je moderně vybavená a slouží k nepřetržité kontrole kvality ve vodovodní síti," uvedl předseda představenstva Jaroslav Válka. Podle něj mají v Břeclavi na problémy s vodou vystaráno na desítky let.

V laboratořích nekontrolují chemici jen složení. „Šest pracovníků hodnotí také chuť a pach. Příští rok plánujeme zavést lepší hodnotící stupnici, budeme navíc řízeně degustovat vodu," prozradila manažerka kvality Brněnských vodovodů a kanalizací Marie Věntusová.

Občas se odborníkům při testování stane, že naměří nevyhovující hodnoty. „Jednou jsme při rozboru vodovodu odhalili, že obsahuje velké množství těkavých látek. Nakonec se našel překvapivý důvod. Zapomněli nám říct, že je vodojem mimo provoz kvůli rekonstrukci. Odchylku způsobily uvolněné barvy," doplnila Věntusová.

Nepříjemnosti s dodávkou zažili v červnu letošního roku obyvatelé Hrušovan nad Jevišovkou na Znojemsku. Do pitné vody se tehdy dostaly komáří larvy. Vodovod provozuje město, které tak muselo problém vyřešit. Radnice tekutinu nechala přechlorovat a lidem doporučila nepít z kohoutku, omezení trvalo týden. Předběžná zjištění nasvědčovala, že larvy do řadu pronikly v úpravně vody při opravách.

Město na vodovod dál důkladně dohlédne. „Uděláme, co je potřeba, abychom nemuseli podobné problémy řešit. Až bude vše hotové, lidem ve zpravodaji vysvětlíme, co se stalo. Po dokončení úpravny by se už nic takového nemělo opakovat," řekl starosta Hrušovan Miroslav Miloš.