Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí.

Horizont se nachází u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce. Návštěva jeskyně navazuje na naučnou stezku s programy pro školy na povrchu. „Je skvělé, že se otevírají další prostory pro veřejnost na probádání," reagoval na novinku Stanislav Komínek, který byl naposledy s rodinou na podzim v jeskyni Výpustek.

„Nové" jeskyně budou pro zájemce otevřené od dubna do října. „Naším cílem je, aby návštěvník poznal i jiné části Moravského krasu, než jsou veřejnosti běžně přístupné jeskyně Punkevní, Kateřinské, Sloupsko-šošůvské, Balcarka a Výpustek," sdělil vedoucí Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Desítku přístupných jeskyní Moravského krasu doplňují Rudické propadání u Brna, dolní patra Sloupsko-šošůvských jeskyní a Ostrovská propast. „Návštěvu těchto prostor je zapotřebí si domluvit předem a za účasti průvodce. Tyto lokality jsou v přírodním stavu bez chodníčků, zábradlí i osvětlení. Poskytují především intenzivnější prožitek, který v upravených jeskyních lidé nezažijí," vzkazují jeskyňáři.

Návštěvnost Moravského krasu
● Celkem v roce 2016: 362 747
● Z toho cizinci: 110 128
• Poláci: 43 671
• Slováci: 17 968
• Němci: 8 987
• Rusové: 8 334
• Tchaj-wanci: 2 459
● Loňská návštěvnost byla od roku 1993 druhá nejvyšší

O narůstající oblibě návštěv podzemí svědčí i čísla loňské sezony, pro Moravský kras druhé nejúspěšnější od roku 1993. Do jeskyní si našlo cestu přes 360 tisíc lidí. Téměř třetinu z nich tvořili cizinci. „Ze zahraničních turistů u nás nejvíce uslyšíte ty polské. Je to tím, že je na nás napojených hodně cestovních kanceláří. Výpravy od nás pokračují dále na Vídeň nebo Prahu," vysvětlila vedoucí informační služby Skalní mlýn Jana Gabrišová.

Nejnavštěvovanější zůstávají stále Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví ve člunech po říčce Punkva.

Při zpřístupňování nových prostor musejí pracovníci chráněné krajinné oblasti brát v úvahu, zda jeskyně snese větší počet návštěvníků a nakolik může být poškozená. „Musíme zvažovat také bezpečnost přístupu do lokalit, zimování netopýrů či výskyt dalších živočichů," doplnil Štefka.

Jeskyně v Moravském krasu.

Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Přečtěte si také: Markytánky uvaří cibulačku vojákům z napoleonských válek. Jen při světle svíček

Přečtěte si také: Turisté vyrazí na šmajd i stovku. Cíl dálkového pochodu protnou dvě třetiny lidí