Canis znamená latinky pes, canisterapie je tedy jednoduše léčba psem nebo spíš psí láskou. „Maggie měla bohužel komplikovanou zlomeninu. Už tenkrát jsem pracovala v blanenské speciální základní škole. Napadlo mě, že by si moje postižená fenka a děti z naší školy mohli navzájem pomoci,“ vzpomíná Marika Zouharová.

Tehdejší ředitel Petr Hanák jí vyšel vstříc. Škola vstoupila do zkušebního projektu ministerstva školství nazvaného Empatie postižený pes – postižené dítě. Informace získávali ze zahraničních zdrojů, neexistovaly ani zkoušky pro psy. „Začátky byly těžké, ale měla jsem a mám velké štěstí na kolegyně. První byla Dáša Opatřilová, se kterou jsme postupně se získáváním zkušeností rozpracovávaly metody takzvaného polohování psa,“ říká psovodka.

Pracuje s fenkami flat coated retrívra, které se podle ní k tomuto účelu nejvíc hodí. „K fence jménem Ambra mám ještě oříška Hášu,“ představuje Zouharová svoji smečku.

Už třetím rokem navštěvují společně pacienty v blanenské nemocnici. Pro lidi dlouhodobě ležící na oddělení následné péče má taková návštěva velký význam. „Pejsek zmírňuje pocit osamění a bolesti, prohřeje ztuhlé klouby, pacienti viditelně pookřejí,“ potvrzuje fyzioterapeutka Ivana Fleischingerová.

Psi pomáhají i dětem na logopedii a obyvatelům domova důchodců. Ty chodí Ambra s Hášou rozveselovat dvakrát týdně. „Canisterapie má pro naše klienty, ať pohyblivé či nepohyblivé, velký smysl. Psi do našeho domova přinášejí radost. I pro ty, kteří už ztratili zájem o veškerou komunikaci, jsou velkou motivací,“ všimá si Jiřina Prátová z blanenského Domova pro seniory.

Canisterapie pomáhá už několik let dětským a dlouhodobě nemocným pacientům také ve vyškovské nemocnici. Ta stejně jako tamní domov důchodců využívá služeb vyškovského sdružení Piafa. „Ano, našim klientům tuto službu zprostředkováváme. Terapie je individuální nebo skupinová, to podle zdravotního stavu. Přínos je na první pohled viditelný. Radost, potěšení z kontaktu se zvířetem i snaha o komunikaci tam, kde už bychom ji nečekali,“ chválí canisterapii Marcela Preisová ze Sociálních služeb Vyškov.

S placením této terapeutické metody se každé zařízení vypořádává jinak. Někde si našli sponzory, jinde náklady hradí ze svých zdrojů, v dalších případech si zájemci službu platí sami. Všichni se však shodují na tom, že se vynaložené výdaje vyplatí.

Co je canisterapie 
● Jedná se o léčebný kontakt speciálně vedeného a cvičeného psa s člověkem
● Kontakt se psem představuje účinné rozptýlení pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se prostě cítí opuštěně
● Terapeutická metoda nachází uplatnění například v domovech důchodců nebo dětských domovech
● V ústavech pro mentálně a fyzicky postižené tvoří pes součást rehabilitace. Napomáhá procvičování některých částí těla

Důchodkyně: na psy se vždycky moc těším

Blansko - Marie Crhonková je upoutaná na vozík a hýbe pouze levou rukou. Je jednou z těch, kteří v blanenském domově důchodců využívají canisterapii. „Já se na pejsky vždycky moc těším. Moc ráda se s nimi mazlím. Vždycky chodí dva. Větší sedí vedle mě a s tím druhým si užiju legraci,“ říká usměvavá důchodkyně. Je pro ni zážitek, i když jenom pozoruje ostatní, jak si se psy hrají.

Jak přiznává, sama psa nikdy neměla. Zvířata a přírodu má přitom velmi ráda. Často navštěvuje zahradu domova a účastní se různých aktivit. „Předminulý týden jsme vyráběli velikonoční výzdobu a pekli jidáše, teď se chystáme na oslavu čarodějnic,“ líčí některé z činností, jež zařízení nabízí.

Nechce se ani věřit, že nyní veselá žena kvůli svému zdravotnímu omezení nějaký čas proplakala. A pět měsíců dokonce nemluvila. „To víte, je to těžké, ale teď už mám zase radost ze života. U všeho tady musím být, všechno si musím zkusit. Moc se mi tu líbí, pořád se něco děje. Všichni jsou tady moc hodní. Sem tam si dám skleničku piva a jsem zase ráda na světě,“ usmívá se Crhonková.

JANA ŠTÉGNEROVÁ