Z dálky svítí nově opláštěná radniční věž stojící na lednickém náměstí. Teprve v dubnu totiž řemeslníci dokončili opravu její i celé střechy. Zatímco věž dostala měděnou plechovou krytinu, zbytek střechy pokrývá bobrovka. Rekonstrukce vyšla Lednické na čtrnáct milionů korun. Zaplatili ji ze svého.

Archeologové doložili existenci pravěkého osídlení v Lednici.
Překvapivý nález archeologů v Lednici. Obec byla osídlená už v pravěku

Z parkoviště pod radnicí již zmizel i jeřáb, který se zde tyčil od loňské zimy. I proto byli Ledničtí nuceni tady omezit parkování a upravit stání na náměstí, kam mohli zajíždět pouze obyvatelé obce s platnými parkovacími kartami. Jestli tomu tak bude i nadále, se teprve uvidí.

„Jakmile zde nebudeme mít staveniště, uvolní se část ulice. Pak uvidíme, zda vrátíme parkování do původního režimu. Budeme se o tom teprve bavit. Zřejmě tomu tak bude,“ naznačil starosta obce Stanislav Straškrába.

Předpokládané náklady šplhají k částce dvaceti milionů korun.

Důvodem úvah je fakt, že na rekonstrukci střechy naváže zanedlouho oprava fasády. Začátek prací odhaduje vedení obce na podzim letošního nebo jaro příštího roku. Předpokládané náklady šplhají k částce dvaceti milionů korun.

„Stavební povolení máme, ale čeká nás výběrové řízení na zhotovitele. Rádi bychom začali mimo hlavní turistickou sezonu, tedy na podzim nebo na jaře. A zároveň co nejdříve, abychom se pak už mohli soustředit jen na rekonstrukci náměstí,“ nechal se slyšet starosta.

Největší uměle vytvořenou barokní krápníkovou jeskyni na světě, která se nachází pod lednickým zámkem, nově rozšířila unikátní expozice s názvem Příběh amonit.
Krápníkovou jeskyni pod lednickým zámkem obsadili amoniti

Neogotická budova radnice, která vyrostla v době vlády knížete Jana II. z Lichtenštejna, krášlí lednické náměstí od roku 1880. Postavená je dle projektu tehdejší stavební knížecí kanceláře. Protože je památkově chráněná, měla opravu její střechy na starosti specializovaná firma, která má zkušenosti s rekonstrukcemi historických budov například v sousedních Valticích.

Střecha neogotické radnice v Lednici už je opravená.Střecha neogotické radnice v Lednici už je opravená.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Nutné bylo vyměnit po celé délce některé trámy, jiné bylo možné zachovat a zrestaurovat. „Na vše dohlížejí památkáři. Opravuje se i celá věž s hodinami, která byla ve své horní části opláštěná měděným plechem. Opravdu s tím mají řemeslníci hodně práce, složitějších prvků je tam moc,“ přiblížil pro Deník již dříve místostarosta obce Libor Kabát.