Ve středu počet obcí bez proudu kolísal. Ráno jich bylo třináct, odpoledne jednadvacet. Večer jich bylo osm. Na některých místech na vedení napětí spadly stromy přetížené námrazou. Velkou část míst ale ve středu stihli energetici dát do pořádku. Problémy jsou na některých místech na Znojemsku, zejména ve Vranovské Vsi, kde bylo večer bez proudu přes 130 odběrných míst.

Dodávky zatím chybí na některých místech Brněnska a Blanenska, často jde ale o samoty nebo chatové oblasti. Bez proudu bylo ve středu vpodvečer zhruba 300 odběrných míst, ještě odpoledne jich bylo čtyřikrát tolik.

Jde o důsledek pondělní námrazy na elektrickém vedení. Společnost E.ON má v terénu stovky pracovníků, kteří pracují na odstranění námrazy a dalších závad s ní spojených.

Podle místopředsedy představenstva společnosti E.ON Distribuce Zdeňka Bauera nejsou problémy jen s námrazou, ale také s nedostupností některých trafostanic či s neprůchodností lesních úseků.

Vlaky na jižní Moravě se postupně vracejí na koleje podle jízdních řádů. Po čtvrté hodině odpoledne už jezdily všude kromě úseku Vyškov - Nezamyslice a Moravské Bránice - Silůvky. Dotčené spoje tam České dráhy nahrazují autobusy. Už po poledni se rozjely vlaky s elektrickými lokomotivami oběma směry z Brna na Prahu či na Břeclav a Olomouc.

Přes den trápily železničáře na jižní Moravě výluky tratí kvůli spadaným stromů či poruchám zabezpečovacích zařízení mezi Znojmem a Retzem, Znojmem a Okříškami, Zastávkou u Brna a Kralicemi nad Oslavou.

Nejeden problém řešily ve středu České dráhy třeba na železnicích vedoucích přes Vyškovsko. „Elektricky byla nesjízdná trať v úseku mezi Vyškovem a Přerovem a také mezi Nezamyslicemi a Olomoucí. Vypravili jsme pouze část vlaků s motorovými lokomotivami. Z Vyškova do Nezamyslic jsme zavedli náhradní autobusovou dopravu. Dá se říci, že na Přerov jel každý druhý až třetí rychlík," informovala mluvčí drah Kateřina Šubová.

Podle informací na webu Správy železniční dopravní cesty jsou teď na jižní Moravě výrazněji zpožděné kolem hodiny pouze mezinárodní vlaky a spoje do Prahy či z ní. Regionální vlaky už jezdí načas nebo jen s minimálním zpožděním. Podle Šubové ale vlaky ještě nabírat zpoždění budou. "Rozjezdy budou pomalé, vlaky musí jet opatrně. Pokud se počasí nezmění, bude to už jen lepší," uvedla Šubová. Zpoždění se týká zejména rychlíků.

Výstraha před námrazou platí do středečního večera. ČD předpokládají, že v noci na čtvrtek a nejpozději během čtvrtku by se měla doprava vrátit k normálu. Je potřeba soupravy v depech nechat odtát a také zkontrolovat, aby nebyla ohrožena bezpečnost.

Brněnskému dopravnímu podniku se pak ve středu podařilo zprovoznit všechny tramvajové i trolejbusové linky. Situace už je tak po pondělním kolapsu kvůli namrzajícímu dešti stabilizovaná.

Škody dopravní podnik zatím odhaduje na desetitisíce až statisíce korun. Jsou zejména na vozech a na trolejovém vedení. „V krizových momentech jsme zaznamenali od většiny našich cestujících solidaritu a pochopení situace. Bohužel pro jiné se kalamita stala příležitostí k vandalismu, který škody způsobené touto událostí ještě zvýší," uvedl generální ředitel podniku Miloš Havránek. Narážel tím na dvě posprejované tramvaje, které kvůli nepřízni počasí a namrzlé troleji musely v noci na středu nestandardně zůstat ve smyčce v Modřicích. Odstranění rozměrných nápisů ze dvou tramvají bude stát desítky tisíc korun.

Optimistický je proto výhled do dalších dní. „Bude nejteplejší den tohoto týdne. Teploty v Brně se vyšplhají až na pět stupňů. Nepředpokládáme, že se ještě bude tvořit ledovka, dokonce se může i protrhnout oblačnost," řekla Andrea Petričáková z brněnské pobočky českého hydrometeorologického ústavu.

LEDOVKOVOU KALAMITU JSME SLEDOVALI I VE STŘEDU ONLINE

ČTĚTE TAKÉ K TÉMATU:
V Brně už jezdí všechny tramvaje i většina trolejbusů
Bez proudu zůstává na jižní Moravě osm obcí

Řidiči náhradní dopravy jezdí bez navigace. Znají trasy po celém Brně
Na jižní Moravě jsou vedlejší silnice sjízdné s opatrností
Dopravní kalamita v Brně: úterní situaci na jižní Moravě jsme sledovali online

13:00 (KONEC ONLINU) - Následky ledové kalamity trápí Jihomoravany i dnes. Ale v jednu hodinu odpoledne už mnohem méně než v předchozích dnech. Stále nejezdí některé vlaky, padají stromy a ve třinácti obcích ještě pořád nejede elektrika. Nesjízdných je pět silnic. Jak uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, ledovková kalamita takového rozsahu byla na jižní Moravě naposledy v roce 1979. Přesto se situace uklidňuje a pomalu se dostává do normálu.
V síti brněnské hromadné dopravy je situace stabilizovaná. „Naše linky se až na jednu výjimku vrátily na své pravidelné trasy a spoje by již měly jet podle jízdního řádu. Pouze linka 52 zůstává odkloněná přes Libušinu třídu z důvodu neprůjezdné ulice Šárka, kde jsou popadané stromy na silnici. Ještě nám zbývá vyměnit několik autobusů za trolejbusy na linkách 25 a 26," informovala mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

Situaci nadále sledujeme a několikrát denně budeme článek aktualizovat.

12:39 - Lidé využívají méně vlakovou dopravu. Uposlechli tak výzvu drah, které doporučili využít raději autobusová spojení. "Většina cestujících chápe, že taková situace se stane jednou za desítky let," řekla mluvčí drah Kateřina Šubová. I přesto byly v noci nádraží připravená na cestující, kteří by uvízli ve vlacích přes noc, jak se stalo včera. I přesto se někteří nebojí cestovat. "Jsem voják nebojím se ničeho, ale zpoždění celý den by bylo nepříjemné," řekl Španěl Constantin Garcias, který na svůj vlak čekal už tři hodiny.

12:36 - Na Blanensku už ledovka postupně polevuje a situace se tak zlepšuje. „Vlakové spoje v tuto chvíli na Blanensku jezdí bez omezení, oproti jiným částem republiky je tak tato lokalita bez problémů, už se rozjíždějí i dálkové spoje na Prahu," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

12:31 - Situace na silnicích ve vyškovském okresu je zklidněná. Policisté upozorňují na jediný rizikovější úsek na cestě mezi Slavkovem u Brna a Rousínovem. Problémy nicméně přetrvávají na železnici. „Elektricky je nesjízdná trať v úseku mezi Vyškovem a Přerovem a také mezi Nezamyslicemi a Olomoucí. Vypravená je pouze část vlaků s motorovými lokomotivami. Z Vyškova do Nezamyslic jsme zavedli náhradní autobusovou dopravu. Dá se říci, že na Přerov jede každý druhý až třetí rychlík. Momentálně jednáme se společností KORDIS o posílení autobusové dopravy z Brna do Vyškova," informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

12:28 - Na Znojemsku již kvůli teplotám nad nulou ledová krusta ze stromů z velké části zmizela, vrstvy ledu ale ještě občas padají ze střech domů, lidé proto musí být opatrní. Výpadky proudu jsou již jen ojedinělé. Lesáci a ovocnáři teď sčítají škody na zlámaných stromech.

12:27 - Dvanáct zlomenin zápěstí ošetřili za uplynulý den v Nemocnici Blansko. „Jednalo se o poměrně komplikované zlomeniny. Za dobu, co trvá ledovková kalamita, naši lékaři zaznamenali osmdesátiprocentní nárůst podobných úrazů způsobených pádem a podobně. Jednalo se především o zlomeniny horních končetin," řekla mluvčí Nemocnice Blansko Kateřina Ostrá.

12:10 - V současné době je již situace v síti linek MHD v Brně stabilizovaná. "Naše linky se až na jednu výjimku vrátily na své pravidelné trasy a spoje by již měly jet podle jízdního řádu. Pouze linka 52 zůstává z důvodu neprůjezdné ulice Šárka, kde jsou popadané stromy na silnici, na odklonové trase přes Libušinu třídu. Ještě nám zbývá vyměnit několik autobusů za trolejbusy na linkách 25 a 26," stojí na stránkách dopravního podniku.

Aktuální stav brněnské MHD (poledne)
Tramvaje jedou v těchto úsecích:Linka 1: provoz ve standardní trase
Linka 2: provoz ve standardní trase
Linka 3: provoz ve standardní trase
Linka x3: provoz ve standardní trase
Linka 4: provoz ve standardní trase
Linka 5: provoz ve standardní trase
Linka 6: provoz ve standardní trase
Linka 8: provoz ve standardní trase
Linka 9: provoz ve standardní trase
Linka x9: provoz ve standardní trase
Linka 10: provoz ve standardní trase
Linka 11: provoz ve standardní trase
Linka 12: provoz ve standardní trase

Trolejbusy:
Linka 25: v provozu ve standardní trase, některé spoje nahrazeny autobusy, postupně se zařazují trolejbusy
Linka 26: v provozu ve standardní trase
Linka 27: v provozu ve standardní trase
Linka 30: v provozu ve standardní trase
Linka 31: v provozu ve standardní trase
Linka 32: v provozu ve standardní trase
Linka 33: v provozu ve standardní trase
Linka 34: v provozu ve standardní trase
Linka 36: v provozu ve standardní trase
Linka 37: v provozu ve standardní trase

Autobusy:Provoz linek v pravidelných trasách s výjimkou:
Linka 52: v úseku Kohoutovice, hájenka – Antonína Procházky odkloněna Libušinou třídou (nesjízdná ulice Šárka)

12:08 - Hodonínsku se ledová kalamita téměř vyhnula. „V pondělí byla jen jedna drobná nehoda u Ždánic. Dnešní, ale i včerejší den, byl bez problémů. Řidiči neměli s námrazou žádné problémy," popsal situaci hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

11:50 - "Největší ledovková kalamita takového rozsahu na jižní Moravě byla naposledy v roce 1979," uvedl na zasedání krizového štábu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

11:48 - Do dvaceti minut se pohybují zpoždění, která nabírají vlaky pendlující mezi Břeclaví a Brnem. „Největší problémy jsou od Otrokovic směrem na Olomouc," řekla k situaci v jihovýchodním cípu Moravy mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

11:23 - „ Na jižní Moravě je v tuto chvíli celkem třináct obcí bez elektřiny, nesjízdných z důvodu padajících stromů je pět silnic. Autobusová doprava na území kraje je plynulá, u vlakové dopravy se snažíme zajišťovat náhradu. Na řešení situace usilovně pracují všechny složky Integrovaného záchranného systému a energetici," řekl na zasedání krizového štábu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Prezident Miloš Zeman společně s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem na zasedání krizového štábu.

11:18 - Některé obce na Znojemsku stále trápí výpadky proudu. „Jevišovice jsou zhruba dvakrát denně bez proudu, což je věc, která nás skutečně trápí," podotkl starosta Jevišovic Pavel Málek. Bez elektrické energie zůstala dnes dopoledne také část Citonic. Ovlivnilo to i některé podnikatele v obci, bez práce jsou zatím zaměstnanci firmy Lahůdky Vavřík, která musela pozastavit výrobu.

11:15 - Brněnskému dopravnímu podniku se podařilo od dnešního rána zprovoznit všechny tramvajové linky. Od 10:00 už jezdí i dvojka na úseku od hřbitova do Modřic, kde zůstávala na trolejích námraza. Z 13 trolejbusových linek jich bylo v provozu do 7:00 pět, od té doby jezdí i linka 30 z Bystrce do Králova Pole 31 do Šlapanic. Další linky zajišťují v nejvyšší možné míře autobusy včetně páteřních linek 25 a 26

11:02 - I když se situace v brněnské městské hromadné dopravě uklidňuje, stále ještě není ideální. "Zůstala jsem ve středu ráno trčet na Tylové. Řidič nám neoznámil, co se děje, a nechal nás ve voze. Přitom jezdila jedna náhradní doprava za druhou a ani nás na ni nepustil. Pak otevřel dveře a zase je zavřel, takže jsme ani nestihli vystoupit. Po čtvrt hodině se rozjel, ale zastávky reproduktor hlásil špatně, takže lidi vystupovali tam, kde nechtěli," popsala svou zkušenost jedna z diskutujících na facebookových stránkách dopravního podniku Veronika Lovecká.

10:28 - Autobusové linky brněnské MHD nemají problémy, pouze linka 52 je v Kohoutovicích odkloněna mezi zastávkami Antonína Procházky a Kohoutovice, hájenka a jezdí po Libušině třídě. Tramvajová linka 2 už jezdí i do Modřic, z trolejbusů začaly jezdit i linky 30 a 37.

10:27 - Všechny silnice na Blanensku jsou ošetřené a sjízdné. „Příležitostně se objevují polomy, ale tam hned vysíláme naše pracovníky, aby dřevo ze silnice odklidili. Teď momentálně ale neevidujeme na Blanensku žádnou překážku provozu," řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

10:22 - Na Brněnsku železničáři stále bojují s popadanými stromy. "Aktuálně odstraňujeme popadané stromy na trase mezi Střelicemi a Hrušovany," řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Na regionálních tratích, kde jezdí motorové vlaky, by už dnes neměl být žádný problém. "Předpovídat, co nám počasí ještě nachystá, bohužel neumíme," dodala Šubová.

10:19 - Krajští lesníci kvůli ledovce stále nemohou odklízet popadané stromy v lesích. "Led je stále na větvích, takže se na lesní cesty zatím nedostaneme. Je to pro nás nebezpečné," vysvětlil zástupce ředitele brněnského ředitelství Lesů České republiky Jiří Bartůněk. S pracemi začnou, jakmile se zlepší počasí. "Odhadujeme, že popadalo čtyřicet tisíc kubíků stromů," dodal Bartůněk.

10:14 - Ze zasedání krizového štábu: "Třináct obcí je bez elektřiny, pět silnic je nesjízdných," informoval hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. "Nejsem tady, abych se chlubil cizím peřím. Chci hlavně pochválit všechny spolupracovníky a vyjádřit jim solidaritu," doplnil prezident České republiky Miloš Zeman.

10:12 - "Se zpožděním cestující musí počítat hlavně u celostátních vlaků, které na Moravu míří přes Svitavy, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou," sdělila mluvčí Kateřina Šubová. Kvůli problémům s elektřinou se snaží České dráhy na celostátní a mezinárodní trasy přemístit motorové lokomotivy. Ty jsou ale pomalejší. Dnes ráno museli cestující čekat i o tři hodiny déle.

9:55 - Správa údržby silnic Jihomoravského kraje řeší aktuálně desítky popadaných stromů. „Vůbec nejhorší situace je mezi Tetčicemi a Střelicemi, kde jich popadalo nejvíc. Silnice je uzavřená a bude zřejmě až do zítřka. S odklízením nám pomáhají také hasiči. Další uzavřený úsek je mezi Rosicemi a Litostrovem. Silnici bychom ale měli ještě ve středu otevřít," uvedl vedoucí provozního úseku Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje pro Brno a Brněnsku Jan Kučera. Všechno silnice jsou podle něho v Brně a na Brněnsku posypané.

9:52 - Podle provozního ředitele Brněnských komunikací Leoše Chasáka je situace na brněnských silnicích o dost lepší než v pondělí a úterý. "Naše auta ve středu ráno nemusela vůbec vyjíždět," komentoval. Jak uvedl, stále ale hrozí nebezpečí námrazy.

9:51 - U Bzence se stala dopravní nehoda, kdy řidič osobního automobilu sjel do příkopu. Policisté a záchranáři pomáhají řidiči dostat se ven za auta. Na místě zasahuje rychlá záchranná služba a policie. Je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při průjezdu místem.

Nehoda mezi Bzencem a Bzencem - Přívoz.

9:50 - I když se situace v kraji uklidňuje, zasedá krizový štáb Jihomoravského kraje za přítomnosti hejtmana Michala Haška a prezidenta České republiky Miloše Zemana. Zasedání má začít v deset hodin dopoledne. Zatím se čeká na prezidenta Zemana. Hašek už je na místě - v hale v budově dispečinku společnosti E.ON.

9:48 - Podle mluvčího hasičů Jihomoravského kraje Jaroslava Mikošky jsou silnice na Hodonínsku v pořádku, horší je to se stromy. K jejich pádům dochází zejména na Brněnsku a Znojemsku.

9:46 - Na Vyškovsku zasahovali hasiči od středečního rána třikrát, nejednalo se však o vážné situace. „Krátce před třetí hodinou ráno jsme vyjížděli ke dvěma stromům spadlým přes silnici blízko Račic-Pístovic. Po osmé hodině jsme odstraňovali překážku na silnici i v Podomí. Chvíli poté jsme vyjížděli do Snovídek, kde jsme objevili větve napadané na vedení vysokého napětí, o čemž jsme informovali EO.N," uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

9:41 - Hasiči na Blanensku od včerejší do dnešní sedmé hodiny ranní zasahovali celkem desetkrát, z čehož devětkrát odstraňovali popadané stromy a větve.

9:35 - Zprávy od vyškovských silničářů jsou dnes pozitivnější. Silnice první třídy jsou mokré po chemickém ošetření a sjízdné bez omezení, mokrý je také asfalt na silnicích druhé a třetí třídy, tam však stále silničáři doporučují zvýšenou opatrnost. To samé platí i pro inertní úseky silnic, kde přetrvává slabá vrstva sněhu krytá posypem.

9:30 - V deset hodin zasedne v brněnské ulici Plynárenská krizový štáb k aktuální kalamitní situaci v Jihomoravském kraji. Zasedání se zúčastní prezident republiky Miloš Zeman, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, zástupci hasičů, policie a energetická společnost E.ON.

9:28 - Z důvodu padajících stromů (silná námraza) jsou na území Jihomoravského kraje uzavřeny tyto komunikace: silnice III/3945 Tetčice - Střelice (uzavřen úsek kř. Omice - kř. Radostice),
silnice III/00213 Rosice - Litostrov,
silnice III/3842 kř. Masarykův okruh - Žebětín,
silnice III/39521 od kř. III/42510 - Smolín,
silnice III/40826 kř. I/38 - Kravsko.

9:25 - V Jevišovicích dělají zřejmě největší obtíže stromy obtěžkané tající ledovkou. „Stromy jsme opatřili páskou, abychom lidi upozornili na nebezpečí. Ale teploty jsou nad nulou, takže snad vše brzy roztaje a bude klid," doufal starosta Jevišovic Pavel Málek.

9:22 - Ledovka na silnici dělá místy problémy ještě dnes i na Vyškovsku. Policisté upozorňují na problematickou sjízdnost silnice mezi Slavkovem u Brna a Rousínovem, kterou kromě ledu komplikuje i fakt, že jednu její část tvoří prudké serpentiny. Na silnici už uvízl jeden kamion. Varování trvá do zítřejšího rána.

9:19 - Ani ve středu se útrapy v Brně nevyhnuly některým cestujícím. "Po hodině čekání v zime a zbytečném vstávání oznamuji, že spoje 401 a 402 taky nejezdí," píše například na facebooku dopravního podniku jedna z diskutujících.

9:18 - Na Slovácku je klid. V Hodoníně a jeho okolí je od rána nad nulou. Teplota se pohybuje mezi jedním a dvěma stupni. Silnice jsou po chemickém ošetření mokré, sjízdné se zvýšenou opatrností. Na vozovce třetí třídy Bukovany - Ostrovánky leží zbytky rozbředlého sněhu. V oblasti Bílých Karpat jsou vozovky mokré a se zbytky inertního posypu. Fanoušci Drtičů by se tak bez problémů měli dostat na dnešní druholigové utkání do nedaleké Břeclavi. Druhé letošní jižanské derby ohroženo není. Začíná se v 18.00.

9:13 - Silničáři na Blanensku varují před nebezpečím padajících stromů a větví v lesních úsecích silnic. Silnice první, druhé i třetí třídy na Blanensku jsou mokré po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Teplota v regionu se pohybuje od minus jednoho stupně do nuly. Je oblačno a vane slabý vítr.

I ve středu ráno byly stromy a keře ve Znojmě stále jako za sklem. Teploty nad nulou je ale postupně vysvobozovaly z těžkého ledového kabátu, podobně i ploty či střechy domů.

9:12 - Od tři čtvrtě na osm postupně v Brně najíždějí trolejbusy také na linku 30. Od tři čtvrtě na devět je ale z technických důvodů přerušený provoz tramvajové dopravy v prostoru zastávky Tylova. "Tramvaje linky 1 při jízdě od centra otáčíme ve smyčce Královo Pole, nádraží. V úseku Semilasso - Řečkovice nasazujeme autobusy náhradní dopravy," informovala mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

9:07 - Situace s dodávkou elektřiny na Brněnsku je stejně špatná jako v úterý večer. „Bez proudu jsou stále tisíce domácností. Neustále pracujeme na zprovoznění, ale situace je hodně závislá na počasí a mění se hodinu od hodiny," řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

9:00 - I na Moravskokrumlovsku masivně tají ledy. „K obezřetnosti lidi nabádalo ranní hlášení v místním rozhlase," uvedl šéf krumlovských strážníků Rudolf Fráňa. Jak doplnil, zatím nedošlo k žádné mimořádné události a situace je vcelku klidná.

8:56 - Ve středu ráno ledovka stále ještě trápí některé řidiče. Namrzlá silnice je u Pozořic na Brněnsku. Policisté v místě řidičům doporučují průjezd se zvýšenou opatrností.

8:55 - I ve středu leží na některých silnicích padlé stromy. U Žerůvky na Brněnsku bude jeho odstraňování trvat až do čtvrt na deset. Dopravu padlý strom omezuje i u Babic u Rosic na Brněnsku, po deváté hodině by už ale silnice měla být průjezdná.

8:51 - Teploty by se už ve středu i ve čtvrtek měly držet slabě nad nulou. „Ráno kolem půl deváté jsme například v brněnských Žabovřeskách naměřili asi jeden a půl stupně, v Tuřanech o jeden stupeň méně. Ledovka by už ale hrozit neměla. Co se týče srážek, očekáváme nejvýše jen slabé mrholení," uvedla Andrea Petričáková z brněnské pobočky hydrometeorologického ústavu.

8:46 - Kolem úterní deváté hodiny večer se počet nehod šetřených policií zastavil na čísle devatenáct. "Ještě v pondělí byl přitom dvojnásobný," přiblížil brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

8:36 - Situace se však nelepší ve vlakové dopravě. Vzhledem k pokračující kalamitě, je velká část tratí nesjízdná pro elektrické vlaky. České dráhy upozorňují, že velká část vlaků osobní dopravy pravidelně vedených elektrickými soupravami ani ve středu nepojede nebo pojede pravděpodobně se značným zpožděním. Proto i nadále žádají cestující, aby především na elektrifikovaných tratích z důvodu silné námrazy odložili své cesty na příznivější povětrnostní podmínky nebo použili jiný druh dopravy.

8:34 - Na trati od hřbitova do Modřic byly v noci stále uvízlé tramvaje a dopravní podnik zde stále bojuje s námrazou. Stejně tak odtahuje postupně do vozovny uvízlé trolejbusy. "Včera jich bylo například v Bohunicích u kampusu okolo patnácti a máme jen jeden tahač, takže odtáhnout jeden trolejbus je práce na hodinu. Sice nám pomáhali i dobrovolní hasiči, ale jde to pomalu," uvedla Hailichová. Na některých místech je na trolejbusových trolejích stále námraza, takže obnova trolejbusových linek bude pokračovat postupně.

8:30 - Nadále může dojít u brněnských autobusových linek k operativním úpravám tras vlivem změny sjízdností komunikací. Padající stromy na silnicích v úterý opět potrápily v celém Jihomoravském kraji všechny složky integrovaného záchranného systému. "Počet událostí, které řešili hasiči opět překonal dvoustovku. Odklízeli stromy a větve na 174 místech v kraji," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Za první dva dny v týdnu zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u více jak pěti stovek událostí. V normálním režimu vyjíždí asi ke 160 událostem za celý týden.

8:19 - Ve Znojmě a jeho okolí je od rána nad nulou. Námraza taje, ledy ze stromů a ze střech tak nyní ohrožují hlavně chodce, poškodit mohou i auta. Chvíli po osmé hodině například v Alšově ulici spadl ze střechy velký kus ledu, chodci před ním tak tak uskočili.

8:00 - Rozjely se všechny brněnské tramvaje i polovina trolejbusových tratí. „Z tramvajových tratí je v současné době nesjízdná pouze trať linky 2 v úseku Ústřední hřbitov - Modřice. Ostatní úseky jsou již v provozu. V sedm hodin se trolejbusy rozjely z Černoviček do Šlapanic. Zkoušíme projíždět a uvolňovat další trasy," komentovala situaci mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

JAK FUNGUJÍ LINKY V BRNĚ
Tramvaje pojedou v těchto úsecích:Linka 1: provoz ve standardní trase
Linka 2: jede pouze v úseku Stará osada - Ústřední hřbitov
Linka 3: provoz ve standardní trase
Linka x3: provoz ve standardní trase
Linka 4: provoz ve standardní trase
Linka 5: provoz ve standardní trase
Linka 6: provoz ve standardní trase
Linka 8: provoz ve standardní trase
Linka 9: provoz ve standardní trase
Linka x9: provoz ve standardní trase
Linka 10: provoz ve standardní trase
Linka 11: provoz ve standardní trase
Linka 12: provoz ve standardní trase

Náhradní doprava za tramvaje v úsecích (omezená kapacita):
Ústřední hřbitov – Modřice

Trolejbusy:Linka 27: v provozu ve standardní trase
Linka 31: v provozu ve standardní trase
Linka 32: v provozu ve standardní trase
Linka 33: v provozu ve standardní trase
Linka 34: v provozu ve standardní trase
Linka 36: v provozu ve standardní trase
Ostatní trolejbusové linky budou ve výrazně omezené kapacitě nahrazeny autobusy, linka 37 v provozu pouze v úseku Mendlovo náměstí – Kohoutovice, Jírovcova.

Autobusy:Provoz linek v pravidelných trasách s výjimkou:
Linka 52: v úseku Kohoutovice, hájenka – Antonína Procházky odkloněna Libušinou třídou (nesjízdná ulice Šárka)
Linka 53: Královo Pole, nádraží – Technologický park
Na většině linek může být provoz částečně omezen (interval) pro uvolnění vozidel pro náhradní dopravu za
elektrickou trakci.