VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidi trápí vedra, záchranáři mají perné dny. Vyjedou skoro třistakrát

Jižní Morava – K téměř 250 případům vyjížděli v sobotu jihomoravští záchranáři, o den později jich ještě dvacet přibylo. Ani v pondělí se situace nezlepšila. Vedra udeřila drtivou silou a mnoho lidí kvůli nim potřebovalo pomoc zdravotníků. Ti všem radí, aby dodržovali pitný režim a na slunci se zdržovali co nejméně.

10.6.2014 AKTUALIZOVÁNO 10.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Tobogany, skluzavky a tuny hranolků s tatarkou či párků v rohlíku. Jihomoravská a vysočinská letní koupaliště otevírají brány lidem. Kdo ještě nestihl zhubnout do plavek, si musí pospíšit. Například venkovní areál Wellness Kuřim na Brněnsku zahájil letní sezonu už minulou středu.

Loni venkovní koupaliště přilákalo přibližně pětatřicet tisíc lidí. Šlo o víc než šestnáctiprocentní nárůst oproti roku 2012. „Předpokládám, že se letos podaří přilákat stejně lidí jako loni. Vše závisí na počasí a počtu teplých slunečných dnů," uvedl manažer areálu Jan Sojka.

Návštěvníci kuřimského koupaliště se letos mohou těšit na krásnou zelenou plochu díky novému zavlažování trávníku. Radost jim udělá také takzvané bouřkovné. Tedy sleva na vstup do vnitřního akvaparku v případě špatného počasí. „Naše koupaliště neoplývá množstvím adrenalinových atrakcí. Zato ho ale vyhledávají milovníci koupání v čisté vodě, pěkném prostředí a za příznivé ceny," konstatoval Sojka.Pro zvětšení rozklikněte.

Milovníci adrenalinu možná zvolí například Aqualand Moravia v Pasohlávkách na pomezí Brněnska a Břeclavska. Loni návštěvníky zklamal obří tobogan Abyss, zvaný také Propast, který byl kvůli nehodě dítěte krátce po otevření koupaliště mimo provoz. Dívka tehdy skončila jen s oděrkami, podle mluvčí aqualandu Michaely Ferencové má letos být vše připravené. „Atrakce Abyss a samozřejmě i všechny ostatní splňují nejvyšší kritéria a certifikáty v souladu s českými zákony," sdělila mluvčí.

Zajímavosti o koupalištích- Koupaliště Žabák v Humpolci jejediné venkovní umělé koupaliště s chlorovanou vodouna Pelhřimovsku.
- Letní koupaliště v Areálu sportu v Bystřici nad Pernštejnem mohou lidé navštěvovat, i když zrovna není ideální počasí. Jako jediný bazénový komplex na Žďársku má totiž bystřické centrumvyhřívanou vodu.
- Brněnské koupaliště známé jako Dobrák s víc než padesátiletou tradicí jestále zavřenékvůli rekonstrukci. Své brány má otevřít prvního srpna.
- Tobogan v novém akvaparku Laguna v Třebíči měřípřes 130 metrů.
- Obří toboganynajdou lidé v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.

Právě do aqualandu se letos nejvíc těší například Brňan Michal Veselý. „Obrovské tobogany a další atrakce mě lákaly už od vzniku akvaparku, ještě jsem se do něj ale nedostal. Letos to chci určitě napravit," řekl mladík.

Mezi nejdelší tobogany v České republice patří také ten v akvaparku Laguna v Třebíči. Měří přes 130 metrů. Letní provoz Laguny navíc patří mezi největší novinky letošní koupací sezony na Vysočině. „Venkovní areál jsme otevřeli už prvního června. Od července začne fungovat systém celodenního vstupného. Návštěvníci, kteří ho zaplatí, budou mít k dispozici celý areál kromě wellness," informoval ředitel akvaparku Jiří Novák.

Na osvěžení v parných dnech se těší i lidé v Jihlavě. Město zahájilo letošní letní sezonu ve Vodním ráji už na konci května. Přípravy byly obtížné. „Venkovní část bylo nutné dát dohromady. Byly zničené obklady ve venkovních bazénech, dělníci je museli opravit. V červnu vyměníme umělý povrch u bazénů k odpočinku a slunění. Velká investice je výstavba třetího hřiště pro plážový volejbal. Až vznikne, splníme podmínky pro konání republikových turnajů," sdělil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Lidi trápí vedra, záchranáři mají perné dny. Vyjedou skoro třistakrát

Jižní Morava – K téměř 250 případům vyjížděli v sobotu jihomoravští záchranáři, o den později jich ještě dvacet přibylo. Ani v pondělí se situace nezlepšila. Vedra udeřila drtivou silou a mnoho lidí kvůli nim potřebovalo pomoc zdravotníků. Ti všem radí, aby dodržovali pitný režim a na slunci se zdržovali co nejméně.

Perný den popsala mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová. „Za celý víkend jsme zasahovali více než pětsetkrát. Většinou šlo o zdravotní potíže v podobě slabostí, kolapsů a zhoršeného stavu u chronicky nemocných lidí," vyjmenovala Zuchová.

Podle ní byla neděle třetí nejhorší den za poslední měsíce. „V létě se takové dny objevují tradičně," uvedla.

Z lidí, kteří kvůli vedrům potřebovali pomoc záchranářů, nejhůře dopadl muž, jenž skončil v bezvědomí kvůli úžehu. „Měl vysoké horečky a křeče. Převezli jsme ho na oddělení ARO," sdělila mluvčí.

Pozor na námahu

Aby se lidé úžehu vyhnuli, musí podle lékařů hlavně hodně pít. „Venku je vhodné nosit pokrývku hlavy a nevystavovat se fyzické zátěži. V největším horku může zkolabovat i mladý člověk, který si třeba šel zaběhat a měl pocit, že problémy se ho kvůli věku netýkají," upozornila Zuchová.

Zároveň dodala, že pozor je nutné dávat i na klimatizaci v autech a kancelářích. „Příliš nízká teplota způsobí tělu teplotní šok. To pak může skončit nachlazením a celou řadou dalších nepříjemností," dodala mluvčí.Pro zvetšení rozklikněte.

Rady pro lidi nabízí i hasiči, kteří o víkendu zaznamenali větší počet výjezdů než běžně. „Řešili jsme asi deset požárů porostu, trávy nebo lesů. Nárůst nebyl příliš výrazný, ale očekáváme, že kvůli pokračujícím vedrům může ještě přijít. Často hoří například místa podél trati na Tišnovsku. Tam jsme v sobotu kolem čtvrté odpoledne zasahovali dokonce i s vrtulníkem," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Oheň v přírodě se může velice snadno vymknout kontrole a napáchat velké škody. Při současném horkém a suchém počasí je podle hasičů nutné, aby lidé dodržovali některá základní pravidla. „Rozdělávat a udržovat otevřený oheň můžou jen v okamžiku, kdy jsou alespoň padesát metrů od lesa. Spalování klestí v lese nebo většího množství biologického odpadu na zahrádce je nejlepší předem nahlásit hasičům," upozornil na některá z nich Mikoška.

Zároveň podle něj může požár způsobit i rozžhavený výfuk automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy nebo jiných hořlavin. „Proto je nutné dávat pozor i na parkování v přírodě," řekl mluvčí.

Kromě požárů hasiči musejí vyjíždět také k dopravním nehodám. I na některých z nich může mít podíl horké počasí. „Vysoké teploty se na řidičích rozhodně podepisují. Člověk více přemýšlí, jak mu je, než nad tím, co se děje kolem něho. Organismus může být unavený," řekl jihomoravský koordinátor agentury Besip Pavel Čížek.

Řidiči si podle něj musí brát na cesty pití a dbát na odpočinek. „Pokud se člověku udělá špatně nebo je z horka unavený, je nejlepší někde ve stínu zastavit a načerpat síly," dodal odborník.

Nenechávejte ve vyhřátých autech děti a zvířata, zní další z pravidel. Například přibližně před rokem našli brněnští strážníci ve Vrázově ulici dvě dehydrované malé děti v autě zaparkovaném přímo na slunci. Byly v něm přes půl hodiny.

Na situaci strážníky upozornil kolemjdoucí. „Na místo vyrazila hlídka, která skutečně našla auto s otevřeným oknem. Uvnitř sedělo šestileté a dvouleté dítě," sdělil tehdy mluvčí brněnských strážníků Pavel Šoba.

Dodal, že děti hlídce nebyly schopné říct, kde jsou jejich rodiče a kdy se vrátí. Strážníci jim dali minerální vodu, po chvíli se jim podařilo nezodpovědné rodiče vypátrat. Případ si převzali sociální úředníci.

Trpí i zvířata

Úmornými vedry však netrpí jen lidé. Často trápí také zvířata. O tom se přesvědčili brněnští strážníci, kteří zachraňovali dravce. „Od pohledu vysílené ptačí mládě, které se marně pokoušelo vzlétnout, zahlédla na rozpálené ulici v Žebětíně kolemjdoucí žena. Zavolala na linku 156," uvedl Šoba.

Vyslaná hlídka ptáče převzala, opatrně ho naložila do krabice a předala specialistům z ptačího centra. „Ti zesláblému a dezorientovanému mladému káněti poskytli odbornou péči," dodal k případu včera Šoba.

Autor: Vojtěch Kučerák

Nahravá se anketa
10.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 15 000 Kč

Páječi PÁJEČ/KA - RUČNÍ PÁJENÍ PLAMENEM. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: 10.7.2018/ Zaměstnavatele lze kontaktovat osobně na adrese provozovny každé úterý a čtvrtek od 10 do 12 hodin. , KONTAKT: Veronika Opavská, Šárka Kalíková, tel.: +420 725 824 753, +420 720 970 656, , e-mail: veronika.opavska@luvegroup.com; sarka.kalikova@luvegroup.com, , Požadujeme: manuální zručnost a dobrý zrak (dioptrické brýle nejsou překážkou). Pracovníkům bez praxe v pájení zajistíme odborné zaškolení a certifikaci páječe. Certifikát páječe - ČSN EN ISO 13585 912 T O D CuP18ě FF t0,5 D9,5 L8,0 VU., , Náplň práce: Pájení plamenem měděných trubek a kolínek, , Nabízíme: zázemí stabilní firmy, 2-směnný pracovní režim (6-14, 14-22). Po-PÁ, revize platu dle zapracování, délky praxe a kvality práce. Pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců, v případě úspěšného zaučení po 6 měsících smlouva na dobu neurčitou. Dále nabízíme ubytování v místě, vhodné i pro páry., Dotovaná strava, příplatky nad rámec zákona, příspěvek na životní pojištění, permanentky do sportcenter, věrnostní prémie, bonus za doporučení nového zaměstnance. Pracoviště: Heat transfer systems s.r.o., 691 82 Novosedly na Moravě. Informace: Veronika Opavská, +420 519 501 209,725 824 753.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 20 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě MISTR/OVÁ VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10.7.2018/ Zaměstnavatele lze kontaktovat mailem nebo telefonicky: KONTAKT: Veronika Opavská, Šárka Kalíková, tel.: +420 725 824 753, +420 720 970 656, e-mail: veronika.opavska@luvegroup.com; sarka.kalikova@luvegroup.com; Jedná se o řízení pracovníků na směně, rozdělování úkonů, spolupráce s ostatními odděleními. Zodpovědnost za dodržování BOZP, reporting nadřízenému. Zlepšování procesů ve výrobě, zaučování nových podřízených, dodržování kvality. , Požadujeme: praxi v obdobné pozici ve výrobním závodu, ideálně strojírenství, výborné komunikační a organizační schopnosti, uživatelská znalost MS Office., Nabízíme: dotovaná strava, příplatky nad rámec zákona, příspěvek na životní pojištění, permanentky do sportcentra, věrnostní odměny, odměny za doporučení nového zaměstnance, 23 dní dovolené.. Pracoviště: Heat transfer systems s.r.o., 691 82 Novosedly na Moravě. Informace: Veronika Opavská, +420 519 501 209,725 824 753.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 15 000 Kč

Zámečníci strojů OPERÁTOR/OPERÁTORKA VÝROBY - ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 4.7/3.5.2018 - kompletace výrobků na montážních strojích. Min. vyučen, vhodné i pro absolventy, zkušenosti v oboru výhodou. Dvousměnný provoz 6.00 - 14.00 - 22.00 hod. KONTAKT: Schejbalová Jana Ing., tel.: 734 254 707, schejbalova@transroll.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Transroll-cz , a.s., pracoviště lednice, Komenského, č.p. 614, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Jana Schejbalová, +420 734 254 707,schejbalova@transroll.cz.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 200 Kč

Strojírenští kovodělníci Operátor výroby. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14200 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: První kontakt emailem., , Požadujeme:, " Vzdělání - vyučen, min. základní, " Přesnost, zodpovědnost, manuální zručnost, " Akceptace 3 směnného provozu, , Náplň práce:, " Zakládání dílů a komponentů do přípravku a spouštění stroje, " Ukládání hotových dílů do beden, " Kontrola kvality dílů, " Vyplňování výrobních dokumentů, " Dodržování bezpečnosti práce, , Místo výkonu práce: Průmyslová 1501, 691 23 Pohořelice. Pracoviště: Psk job s.r.o. - 02, Průmyslová, č.p. 1501, 691 23 Pohořelice. Informace: Spas Bogatinov, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Strážníci odhalí nelegální reklamu. Pomocí nové mapové aplikace

Do Podyjí se vrátil čáp černý. Dva páry vyvedly čtyři mláďata.
3

Do Podyjí se po dvou letech vrátil čáp černý

Rozdíly se vytvářely hlavně na kole. V břeclavském triatlonu dominovali profíci

Břeclav – Plavání, cyklistika a běh = triatlon. Tuto rovnici už zná dnes téměř každý. Triatlon je momentálně sport na vzestupu a potvrzuje to i oblíbenost jeho břeclavské krátké verze.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič motorky a spolujezdkyně skončili po srážce se zvěří v nemocnici

Milovice - Večerní jízda motocyklu skončila v neděli nehodou se zraněním. Před desátou hodinou večer došlo na silnici před obcí Milovice ke střetu motorky se zvěří. „Pětačtyřicetiletému řidiči motocyklu BMW vběhl do cesty srnec. Došlo k nárazu, při kterém byla lesní zvěř usmrcena,“ sdělila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová. Motorkář i se svojí spolucestující utrpěli zranění, s kterými museli být převezeni do nemocnice.

Řidič osobního auta nepřežil střet s náklaďákem. Silnice byla zavřená šest hodin

Hodonín - Těsně po půlnoci se v pondělí stala na silnici I/55 mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí smrtelná dopravní nehoda. Řidič osobního auta přejel na rovném úseku do protisměru a narazil do nákladního vozu.

AKTUALIZOVÁNO

Řidič motocyklu se střetl s osobním autem. S lehkým zraněním skončil v nemocnici

Hustopeče – Srážkou motocyklu Babeta a osobního auta skončila v pondělí po osmé hodině ráno nehoda v Hustopečích na Masarykově náměstí. „Příčinu nehody stále vyšetřujeme. Dechové zkoušky u obou řidičů byly však negativní,“ prozradila mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT