Jedna z vybraných knihoven je v Říčanech na Brněnsku. Dostala ocenění za modernizaci a bezbariérový přístup. Než našla své stálé místo v přízemí obecního úřadu, třikrát se stěhovala. Od ledna má jedenatřicet nových čtenářů. „Je to tím, že jsme se loni v prosinci přestěhovali a máme novou bezbariérovou rampu do knihovny. Maminky už nemusí vynášet děti do prvního patra. V jedné ruce držely miminko a druhou vybíraly knížku. Bylo to pro mě velmi nepohodlné. Také starým lidem o berlích to pomůže,“ popsala knihovnice Jaroslava Cetkovská. Říčanští mají v knihovně dvě počítače s přístupem na internet. Podle Cetkovské lidé službu hodně využívají. „Když Říčany projíždí, přijdou si třeba zkontrolovat poštu nebo poslat e-mail,“ uvedla Cetkovská.

Knihovnu v Šaraticích na  Vyškovsku ocenili za nadstandardní služby čtenářům. Je otevřená šest hodin týdně. Když se otevírací hodiny někomu nehodí, může zavolat knihovnici Lucii Kaloudové a domluvit se na jindy. „Stává  se to tak jednou měsíčně,“ uvedla Kaloudová, která cesta z domu do knihovny trvá pět minut. Nabízí také donášku knih starým lidem až do domu. Tuto službu aktuálně žádný z obyvatel nevyužívá. Dřív Kaloudová nosila knihy jednou měsíčně paní v důchodu. Ta ale už zemřela.

Šaratické knihovnici se osvědčilo využití facebookové stránky. Knihovna ji měla dokonce dříve než vlastní web. „Všichni knihovníci se snaží dostat ke čtení mladé lidi a toto je ideální cesta, jak je oslovit. Třeba jsem tam napsala, že máme nově životopis spisovatelky Simony Monyové a do půl hodiny si pro něj přišla jedna čtenářka,“ pochvalovala si Kaloudová.

Obecní knihovny jsou obvykle v obcích, které mají méně než pět set obyvatel. Kandidáty na ocenění ze svého regionu navrhují okresní knihovny, pod které spadají. „Pracovník z každé oceněné knihovny dostal dva tisíce korun jako symbolickou odměnu za svoji dosavadní práci,“ řekl ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Gec.

Knihovníci v malých knihovnách pracují méně než na půl úvazku. „Mám placené čtyři hodiny týdně, ale ještě se mi nestalo, že bych všechno stihla,“ řekla Alena Dufková, která v knihovně v Novém Přerově na Břeclavsku pracuje už čtyřiatřicet let. Pro svou činnost je zapálená a dělá ji i ve volném čase.  Jitka Uradníková z milotické knihovny na Hodonínsku pracuje na plný úvazek jako úřednice. Po práci se věnuje místní knihovně. „Obce většinou platí knihovníkům tři, čtyři hodiny týdně. Ale to nestačí. Práci potom doděláváme ve volném čase, protože nás to baví,“ vysvětlila Uradníková.

Knihovny se snaží přilákat hlavně děti. „Dnes je těžké přivést děti ke knihám, všechny informace si vyhledají na internetu,“ poznamenala po předávání diplomů místostarostka Nového Přerova Milada Popelářová. Knihovnice pro nejmenší návštěvníky připravují výtvarné dílny, besedy i vycházky do přírody. Děti mají o akce zájem. Například Noci s Andersenem, kdy děti přespávají v knihovně, se v Milovicích zúčastnilo pětačtyřicet dětí. V Lelekovicích vsadili na známou tvář. „Pro žáky jsme uspořádali besedu se známým spisovatelem Michalem Vieweghem. Jedna maminka ho znala a setkání s ním domluvila,“ sdělila lelekovická knihovnice Alena Stejskalová.

V otevírací den si v Lelekovicích přijde pro knihu kolem pětačtyřiceti zájemců. Nejvíc je maminek s dětmi, které chodí o půl čtvrté, když potomky vyzvednou ze školek a škol. „Je dobré, že se teď v knihovnách připravuje tolik akcí pro děti. Když jsem byla malá, chodila jsem do knihovny v Pustiměři, ale žádné takové věci tam nepořádali,“ posteskla si Denisa Bartošková z Pustiměřských Prusů na Vyškovsku.

Na jižní Moravě je 545 menších obecních knihoven a pětasedmdesát knihoven ve větších městech, které zaměstnávají člověka na více než půl úvazku. Obecní knihovny oceňují všechny kraje v republice. Jihomoravský kraj vybíral nejlepší knihovnická zařízení letos podruhé.

KATEŘINA FOLTÁNKOVÁ