I přesto, že oproti loňskému roku získal kraj od státu o 137 milionů víc, není jasné, zda částka na pokrytí nákladů stačí. „Systém je velmi nespravedlivý. Získáme na obyvatele 1 367 korun. Po Praze se jedná o druhou nejnižší částku v republice. Například Zlínský kraj obdrží v přepočtu na obyvatele 2 135 korun,“ popsal náměstek hejtmana Marek Šlapal.

Dlouhodobě podfinancované jsou například domovy se zvláštním režimem. „Dostaneme na pokrytí nejdůležitějších výdajů a akutní záležitosti vždy vyřešíme, ale na vyskakování to rozhodně není. Peníze si sháníme i jinou cestou, třeba prostřednictvím dárců, ale jedná se o menší částky,“ potvrdil ředitel hodonínského S-Centra Václav Polách.

Místostarosta Vyškova a krajský opoziční zastupitel Roman Celý upozornil na to, že některé obce na služby přispívají, ale chybí systém. „Připravujeme koncepční řešení, aby všechny přispívaly spravedlivě,“ řekl.

Zastupitelé také schválili koncepci zdravotnictví, kterou představil radní pro danou oblast Milan Vojta. „Dokument nám chybí a chceme pomocí něj reagovat na současné i budoucí trendy ve zdravotnictví. Mezi cíle navržené v koncepci patří ekonomická optimalizace a transformace nemocnic zřizovaných krajem či optimalizace lůžkového fondu, který neodpovídá standardům,“ vysvětlil.