V Rajhradicích nyní zásadní dokument, který určuje, co mohou lidé stavět a za jakých podmínek, zpracovává architekt. „Jsme těsně před projednáváním s obyvateli,“ sdělil starosta obce Luboš Přichystal.

Zpracování nového územního plánu vyjde obec na více než půl milionu korun, většinu nákladů pokryje dotace. Kromě několika míst pro rodinné domy v něm přibudou i lokality pro zeleň. „Legalizujeme také některé provozovny. Někde třeba už dřív vznikla v rodinném domě zámečnická dílna, nyní to dáváme do pořádku,“ vysvětlil rajhradický Přichystal.

Opravená budova Úrazové nemocnice v Brně.
Skončily opravy budovy brněnské úrazové nemocnice

Téměř čtyři sta tisíc od ministerstva pomůže také obci Čejč na Hodonínsku. „Náš územní plán už je téměř dvacet let starý. Jeho změnu potřebujeme i kvůli aplikaci zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje,“ řekl starosta Jan Koutný. Obci na to přispěje také Jihomoravský kraj.

Představitelé Čejče chtějí v plánu vyřešit nové rozvojové lokality pro bydlení či úpravy starých předpisů, které obsahuje stávající dosluhující územní plán obce.

Do konce srpna chtějí uspořádat projednávání nového územního plánu v Čebíně na Brněnsku. Tamní představitelé se snaží přihlédnout i k žádostem obyvatel. V Lysicích na Blanensku starý územní plán neměli digitální, i proto potřebovali nový.

Podpora ministerstva na územní plán

Blanensko:
Krasová – 110 400 korun
Lysice – 304 400 korun

Brněnsko:
Babice nad Svitavou: 248 776 korun
Čebín: 400 000 korun
Neslovice: 296 450 korun
Přísnotice – 296 000 korun
Rajhradice – 400 000 korun
Unkovice – 38 720 korun

Hodonínsko:
Čejč – 392 000 korun

Znojemsko:
Strachotice - 145 200 korun
Tvořihráz - 112 000 korun

Úředníci z ministerstva pro místní rozvoj letos podpořili celkem jedenáct obcí z jižní Moravy. „Každoroční velký zájem o dotace dokazuje, že díky vzniku dokumentů územního plánování dojde ke zlepšení a zrychlení rozhodování v obci,“ sdělila ministryně Klára Dostálová.

Pro celou republiku je vyčleněných téměř dvacet milionů korun. S vyhlášením dotace rezort předběžně počítá i pro příští rok. „Výše se bude odvíjet podle schváleného rozpočtu,“ sdělil mluvčí ministerstva Vilém Frček.

Podle stavebního zákona dokumenty schválené před rokem 2006 za pár let přestanou platit. „Termín se několikrát posunoval, nyní platí rok 2022,“ uvedla vedoucí oddělení úřadu územního plánování v Břeclavi Lenka Raclavská.