Jen strohé půjčování tištěných materiálů je minulostí. Knihovny v regionu se snaží lákat čtenáře na otevřené klimatizované prostředí, pohodlí, dostatek světla i nejnovější technologie a prostor pro děti. „Knihovna dnes musí být otevřená, moderní, kulturní, ale i vzdělávajícía sdružující,“ prohlásila Bohdana Kuzmová Křepinská, která se trendy v knihovnictví zabývá.

Bez stavebních zásahů to ale většinou nejde. Velkou změnou tak brzy projde knihovna ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku, která sídlí v kulturním domě. Přestavba se dotkne prvního patra, hlavního sálu i předsálí. „Stávající dvě části knihovny se spojí do jednoho celku s centrálním vstupem, vestibulem a vestavěnou galerií. Ve volném výběru bude přístupná většina svazků,“ sdělil ředitel veselského kulturního centra Michal Blažíček.

Úpravy cílí hlavně na pohodu návštěvníků. Nově přibude klimatizace nebo občerstvení. Vzniknou studijní prostory a lepší zázemí pro děti. „Stavba začne snad v květnu a skončí v prosinci, abychom nenarušili plesovou sezonu,“ přiblížil místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář.

V podobně lidnatém Kyjově rekonstrukce knihovny už začala a potrvá do konce června. Týká se zateplení stěn i střechy, výměny okena bezbariérového přístupu. Úpravy vyjdou na osmnáct milionů korun. „V nejvyšším patře vytvoříme komunitní centrum. Využívat je bude převážně Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých,“ uvedla ředitelka kyjovské knihovny Michaela Moudrá.

Také v Mikulově na Břeclavsku se chystají velké změny. Tamní radnice plánuje starou hasičskou zbrojnici přebudovat na moderní knihovnu s galerií. Nechala si zpracovat několik architektonických studií, z té nejvhodnější vznikne projekt. „Místo by tam našla třeba naše sbírka děl z třiadvaceti let výtvarného sympozia, která má dnes asi padesátimilionovou hodnotu,“ sdělil starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Psali jsme: Nová tvář zbrojnice. Mikulovští chtějí moderní knihovnu

Podle Kuzmové Křepinské je dnes otázkou prestiže, aby knihovnu mohli bez starostí navštěvovat i lidé s tělesným postižením. Ve Veselí proto nově přibude výtah, v Kyjově kromě něj ještě zvedací plošina.

Dalším trendem jsou nejrůznější doplňkové služby. Zejména kvalitní webové stránky, biblioboxy, knihobudky, donáška knih až domů, samoobslužné pulty nebo knihobusy.