Domluvu stvrdí podpisem memoranda. To mimo jiné zajistí, že město Nadačnímu fondu pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě bezúplatně poskytne pozemky pro stavbu centra.

Moderní muzeum vyroste na městských pozemcích vedle starého autobusového nádraží na místě, kde je dnes parkoviště. „Nechceme ale lány vitrín a dlouhých textů. Expozice budou například v hudební, filmové i pohybové formě. Měly by působit na emoce,“ řekl ředitel nadačního fondu Martin Reiner.

Zároveň chtějí společensky závažný obsah obléknout do moderního hávu a v Brně vytvořit nový architektonický skvost. Budovu navrhne jeden z předních světových architektů. „Ve zkratce říkám, že chceme udělat druhou vilu Tugendhat. Budova by měla být svou mimořádnou architekturou přitažlivá pro lidi z celého světa," přiblížil Reiner.

Umístění centra.Zdroj: Nadační fond pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě

Krásná podle něj ale nesmí zůstat jen zvenčí. Kromě muzejní části v ní bude i přednáškový sál, galerie, menší vzdělávací centrum, knihovna s badatelnou nebo kavárna s vyhlídkou. „Cíl není, aby v centru Brna stála jen hezky vypadající mrtvola pro školní výpravy, kde budou děti koukat do mobilu. Lidé by měli mít důvod se vracet,“ dodal Reiner.

Projekt vítá i předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek. „Výstavbu centra podporujeme. Budeme rádi, když projekt osloví co nejširší veřejnost. Pokud tam budou i programy pro základní a střední školy, bude to jen dobře,“ sdělil Kanarek.