Miroslava Matoušová z Brna se každý rok koncem léta těší, až ochutná první burčák. Letos si na něj oproti loňskému roku musí počkat o něco déle. Vinaři hlásí, že hrozny na burčák dozrají asi o dva týdny později než loni, tedy ve druhé polovině srpna. „Každý rok ochutnávám burčák ve Znojmě, odkud pocházím, na tamním Vinobraní. Někdy si jej kupuji i v Brně. Jen když si na burčák vzpomenu, sbíhají se mi sliny,“ uvedla Matoušová.

Například největší vinařský podnik na Znojemsku, známý Znovín Znojmo, nabídne burčák nejspíš až poslední srpnový týden. „Burčák bude v pátek 30. srpna. Uděláme ho buď z Muškátu moravského nebo z odrůdy Müller Thurgau, pokud už bude zralý,“ informoval ředitel Znovínu Pavel Vajčner.

Jak dodal, hrozny na burčák sklízí vinaři týden před jeho prodejem. „Nám šťáva kvasí rychleji, než drobnějším vinařům. Loni sice hrozny zrály dříve, ale my jsme nebláznili a ve spojení s hustopečským putováním jsme burčák nabízeli později. Záležet ale bude na počasí v následujících dnech a týdnech,“ naznačil Vajčner s tím, že ani letos výrazně s cenou burčáku nebudou hýbat. „Litr by měl stát odhadem sedmdesát korun,“ dodal ředitel Znovínu.

Už v polovině srpna nejspíš nabídne burčák vinař Pavel Matouš z Olbramovic na Brněnsku. Pěstuje totiž velmi ranou odrůdu Solaris. „Je ranější ještě než Irsai. Sbírat chceme za dva týdny, burčák bude pracovat tři čtyři dny. takže asi 15. srpna by mohl burčák být,“ řekl Matouš s tím, že burčák bude přímo ve sklepě prodávat za padesát až šedesát korun.

Obchodník s vínem Petr Fila tvrdí, že lidé jsou při první nabídce burčáku překvapeni vždy. „To už je burčák? Z čeho to je? Tak reagují téměř vždy. My bereme od dodavatele, který ho dělá z iršaie. Myslím, že první nabídneme 15. srpna. Cena bude přibližně od osmdesáti korun za litr,“ naznačil Fila.

Jako každý rok se na prodej burčáku zaměří pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Kontroly burčáku jsou specifické a jejich výsledky budou nejdříve šest týdnů od odebrání vzorku,“ konstatoval mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.