Tradice hrnčířství sahá v Kunštátu až do středověku, po sametové revoluci se ve městě rychle rozmohly soukromé hrnčířské dílny. „Bývám tady na jarmarku každý rok a vždy jsem překvapený, kolik se tady sejde lidí. Znovu tím objevují tyto tradice, ale především svoje kořeny. Je důležité, abychom v takových tradicích jako je mimo jiné právě keramika pokračovali,“ říká k tomu kunštátský farář Petr Košulič, který za keramikou vyrazil také letos.

Zájem je skutečně enormní. Mezi stánky se návštěvníci navzájem často jen s obtížemi vyhýbají. „Díky keramice i dalších řemeslům v sobě objevujeme to dobré a především zmíněné kořeny, které nejsou pouze základem našich životů, ale i naší kultury,“ dodává farář Košulič.

Student z Blanska Ondřej Buš zabodoval s dřevěnou stavbou minipaneláku.
Minipanelák: student Ondřej Buš ze Křtin zabodoval s dřevěnou stavbou

S účastí je spokojený také starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, město akci každoročně pořádá. Zatímco loni se kvůli covidu změnila na pouze jednodenní jarmark, letos zahrnuje znovu celý víkend. „Tím, že návštěvníci i nadále přicházejí, nás utvrzují v přesvědčení, že pořádání takové akce má smysl a že to stojí zato. Vyrážejí k nám přitom nejen z blízkého okolí, ale také ze vzdálenějších míst v zemi,“ komentuje Wetter, když po jedné hodině odpoledne oficiálně prohlašuje letošní ročník za zahájený.

Keramické koule i sošky andělů

Štěpánka Trbušková přijela se svým uměním až z Okrouhličky na Vysočině. V obci na Havlíčkobrodsku vyrábí hlavně zahradní a dekorativní keramiku ze šamotové hlíny. Pozornost poutají třeba rozměrné dekorativní keramické koule.

„Je to skutečně velký objekt, takže s ním je práce obtížná a zabere navíc spoustu času. Protože se už blíží mrazíky, nové už v říjnu vyrábět nebudeme. Ty, co vidíte, jsou tak pro letošní rok už poslední,“ vypráví Trbušková.

Podle ní cena některých větších výrobků dosahuje až na osm tisíc korun. Zájemce však fascinují a jeden z nich si tak keramickou kouli za tisíce brzo hrdě odnáší. „Opravdu to poneseš domů? Ty jsi prostě blázen,“ kroutí hlavou s úsměvem další návštěvnice jarmarku, která ho doprovází.

V nepřeberném množství stánků vystavuje také například Tatjana Kulina, která působí jako keramička právě v Kunštátu. I když původně pochází z Ukrajiny, sny si už od devadesátých let plní se svým manželem právě v malém městě na Blanensku. K dispozici jsou tak jedinečné obrazy Sergeje Kulina, zatímco jeho žena vystavuje keramické sošky. Zobrazují například různé motivy andělů. „Vyrábím je sama,“ potvrzuje žena.

V Boskovicích umístili další Kameny zmizelých. Připomínají dětské oběti holocastu.
Dětské oběti holocaustu v Boskovicích připomínají Kameny zmizelých

Na místo dorazily také návštěvy z dalších obcí v regionu. „Už jsem tady jednou byl, ale dnes jsem poprvé dorazil oficiálně. Stihl jsem si to tady dnes projít. Obdivuji krásnou keramiku a umění jejích výrobců,“ vzdává vystavovatelům hold starosta Kotvrdovic na Blanensku Jindřich Kocour.

PROBRAM NA NEDĚLI
09:00 - Otevření jarmarku.
10:00 - Malé velké divadlo pro děti.
11:30 - Conamara Chaos.
13:00 - Dušan Vitázek & DV Band.
14:30 - Vyhlášení výsledků keramické soutěže.
15:00 - Pokáč.
16:30 - Wohnout.

Podle poděbradského starosty Jaroslava Červinky spojuje jeho město s Kunštátem především osobnost slavného českého krále Jiřího z Poděbrad. Zástupce lázeňského města přijel až ze Středočeského kraje. „V letošním roce si navíc připomínáme výročí 550 let od smrti krále Jiřího,“ zdůrazňuje Červinka.

Na místě je připravený doprovodný kulturní program, jeho nejvýznamnější částí je odpolední vystoupení zpěvačky Lenky Dusilové. Případní zájemci, kteří v sobotu neměli čas, ale nemusejí zoufat, šanci na návštěvu mají také v neděli. Jarmark pořadatelé otevírají znovu od devíti hodin ráno. Kromě návratu vystavovatelů se mohou těšit například na vystoupení kapely Wohnout.