Na jižní Morově je teď asi tři a půl nemocných na sto tisíc obyvatel, celorepublikový průměr je pět nemocných. Podle vedoucí protiepidemio­logického oddělení krajské hygienická stanice v Brně Renaty Ciupeková jde o výkyv. „Současná čísla jsou nejnižší od počátku našich hlášení, která začala v roce 1919. Nezaznamenali jsme ani žádné úmrtí související s tímto onemocněním. Nesmíme to ale brát na lehkou váhu. Tuberkulóza tady byla vždycky a taky bude," řekla.

Zasahuje totiž hlavně určité sociální skupiny, jako třeba bezdomovce. „Toto onemocnění není virového původu. Člověk musí dlouhodobě žít v rizikové lokalitě se špatnou hygienou," dodala Ciupeková. Pětinu pacientů tak tvoří například imigranti nebo žadatelé o azyl.

Tuberkulóza se projevuje dlouhodobým kašlem. „Taky celkovým chřadnutím, zvýšenou teplotou i po ránu nebo velkou únavou a nočním pocením. V pozdějších stádiích i třeba vykašláváním krve," informovala brněnská lékařka Renata Novotná.

Toto onemocnění se objevuje hlavně u mužů v poměru dva ku jedné k ženám. „Většinou jsou starší pětapadesáti let. V jejich věkové kategorii se totiž výrazně vyskytuje snížená imunita," komentovala Ciupeková.

V celé republice se loni objevilo 512 případů tuberkulózy a jedenadvacet lidí na ni zemřelo. Očkování, které by fungovalo jako prevence, zatím není.