Kostýmy ze známých filmových pohádek a seriálu uvidí lidé v každé místnosti lysického zámku. Jde o skutečně slavné oděvy, milovníci příběhů s koncem Žili šťastně až do smrti je poznají na první pohled. „Jde o originály zapůjčené z filmových ateliérů Barrandov, takže o oděvy, které si v pohádkách skutečně zahrály. Lidé uvidí například šaty z filmů Princ a Večernice, Nejkrásnější hádanka, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, či Jak se budí princezny. Na své si přijdou i fanoušci seriálu Arabela, nechybí totiž ani kostým Rumburaka," vyjmenovala lysická kastelánka Martina Rudolfová. K vidění je také kostým kněžny z filmového zpracování Babičky Boženy Němcové.

Tento týden si lidé vychutnají pohled na pohádkové kostýmy ve spojení s nádhernými květinovými vazbami. „Naše zahradnice vytvořily několik stovek aranžmá. Každý prostor je jiný. Kromě toho, když jsme hledali fotky z pohádek k našim kostýmům, u filmu Nejkrásnější hádanka jsme narazili na snímek, kde princezna v šatech stojí u nádherné květinové vazby. Jelikož šaty vystavujeme, zahradnice k nim připravily i repliku kytice z filmu," podotkla Rudolfová.

Výstava filmových kostýmů je letošní hlavní dočasnou výstavou na zámku. Na léto se návštěvníci mohou těšit ale i na další specialitu. „Pořádáme komentované prohlídky zámecké zahrady a zahradnictví. Lidi provedou přímo zahradnice. Nahlédnou s nimi také do historické fíkovny a oranžerie," pozvala Rudolfová.

Výstava pohádkových kostýmů je k vidění do 26. července, květinové vazby do 12. července. Termíny komentovaných prohlídek zámecké zahrady a zahradnictví jsou k nalezení na webových stránkách lysického zámku.