Na třech úsecích kanálu letos skončila sezona dříve. Povodí Moravy jakožto správce cesty v září odstartovalo nutné opravy kamenného opevnění a čištění. „Baťův kanál tak bude pro turisty bezpečnější a na své osmdesáté narozeniny omládne,“ uvedl mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Asi nejdůležitější oprava se dotýká části mezi Vnorovy a Strážnicí. „Pokračuje odtěžování nánosů. Ještě při těžbě začnou opravy opevnění, které potrvají do jara. Mezi hospodářským mostem a Vnorovy se již pracuje na opevňování koryta. V tuto chvíli je přibližně polovina opevnění hotová,“ upřesnil Chmelař.

Práce za více než čtyřicet milionů korun má firma stihnout do poloviny dubna příštího roku. Renovace se navíc dotkne i potahových stezek – cest na hrázi. „Tím vzniknou vlastně nové cyklotrasy,“ upozornil ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

K výročí chystá organizace i nového mapového průvodce. V příštím roce má také začít výstavba plavební komory u Rohatce.

Tento projekt je součástí plánovaného rozšíření cesty na 76 kilometrů z Kroměříže po Hodonín. Na to v budoucnu může navázat splavnění Staré Moravy v Hodoníně a případné vybudování přístavu a přístaviště.

Na druhé straně cesty se chystá stavba plavební komory Bělov u Kroměříže a přístavu ve městě. „V případě komory Rohatec předpokládáme zahájení v druhé polovině roku 2018, výstavba potrvá dva roky,“ potvrdil mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.