Podle něj je to mezi účastníky plesů stále velice žádaná výhra. Proto mnozí zkouší štěstí také na školním nebo hasičském bálu. „Mimo to naše obec věnovala do tomboly horňáckého plesu také automatickou pračku," vyzdvihla starostka Louky Anna Vašicová.

Tomboly nově• Od 1.1.2017 nabyl platnost nový zákon o hazardních hrách
• Tomboly, u kterých je výše jistiny (tvoří ji násobek počtu vydaných losů a prodejní ceny losu) více než 100 000 Kč, musí pořadatelé ohlásit obecnímu či městskému úřadu
• Učinit tak musí nejméně 30 dní přede dnem konání plesu a tomboly

Kromě předvídatelných výher, jako jsou skleničky, kalendáře, víno, drobná elektronika či dárkové koše, se v tombolách stále častěji objevují také různé zvláštnosti. Pro ples hrádeckých rybářů upekla například tamní pekařka perník v podobě štiky. A je prý jako opravdová. „Na plese, který bude už tuto sobotu, jsou v tombole také živí kapři," uvedl spoluorganizátor plesu na Znojemsku Jindřich Rosa. Podle něj už se mezi výhrami objevil i nafukovací člun nebo bazén.

Ryby ale nejsou jedinými zvířaty, které je možné v tombolách vyhrát. Třeba velký daněk i s parožím byl hlavní cenou na městském bále v Hustopečích na Břeclavsku. „Manželé z Kurdějova, kteří ho vyhráli, se s ním nadšeně fotili," podotkla starostka města Hana Potměšilová.

Další netradiční cenou bylo letos v Hustopečích několik fůr hnoje. „Výherci si pro něj mohou přijet až na jaře, kdy bude potřeba," smála se Potměšilová. „Voňavý" dárek věnoval tamní ranč Valkýra.

Velké množství spárkaté zvěře nabídla tombola na prvním zahajovacím plese v Kyjově na Hodonínsku. A zvěřina čeká také na návštěvníky sobotního Mysliveckého plesu ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku. „Dále nabídneme například téměř třicetikilové pytle pšenice a ječmene. Myslivci to určitě využijí," řekl jeden z pořadatelů Petr Zemánek.

Podle jeho slov další výhry do tomboly ještě přibudou. V posledních letech se těší velké oblibě například poukaz na víkend na golfové hřiště v Berouně nebo sazenice vinné révy.