Do vzduchu nestartuje jen proto, aby byl obrazně blíž k Bohu, ale aby si pročistil hlavu. A také načerpal energii, pořídil pěkný snímek a hlavně, aby rozdával radost. Léta totiž s sebou do vzduchu bere další pasažéry. „Už se mnou letěla řada lidí, kteří chodili o holích nebo byli na vozíčku. Jejich radost byla neskutečná. Moc si to užili. Můj zážitek z letu se tím vždycky násobí,“ vysvětluje Lazárek a dává k dobru hned několik vtipný historek ze vzdušných toulek.

Nechal se vyhecovat a několikrát například přiletěl před Velikonocemi v Květný pátek na hlavní pouť do Sloupu. S motorovým paraglidem přistával na loukách poblíž tamního kostela. „Přistál jsem na louce a stroj táhl na provázku ke kostelu jako kačera. Propletl jsem se mezi stánky, převlékl se a usedl do zpovědnice. Pan biskup se mě vždycky ptal, jestli jsem přijel nebo přiletěl,“ směje se farář.

Je to můj životní styl, říká otužilec ze Šošůvky Andrej Dzuba.
Je to můj životní styl, říká otužilec ze Šošůvky

Za sebou má ale také několik nouzových přistání, kde mu naopak do smíchu moc nebylo. Všechna ovšem dopadla dobře. „Jednou jsem vezl maminku několika dětí. Na stroji byla skrytá vada: prasklina na hřídeli reduktoru. Odlétla nám vrtule. Během necelé půl minuty jsme byli na zemi. S padákem jsme přistáli v ohradě s koňmi,“ vzpomíná na adrenalinový zážitek pětačtyřicetiletý muž, který žije v Bílovicích nad Svitavou.

Nejraději létá nad Moravský krasem nebo na Břeclavsku v okolí Pálavy a Lednicko-valtického areálu. Rád s rogalem zabrousí také nad soutok Dyje s Moravou nebo ještě dál na soutok Moravy s Dunajem. „Českou republiku už mám prolétanou celkem hodně. Chybí mi snad už jen České středohoří. Létal jsem i v zahraničí v Itálii, Francii nebo v Rakousku. Krásně je ale také u nás i když nemáme Alpy. Takový Moravský kras nebo Šumava jsou nádherné a mají osobité kouzlo,“ dodává létající farář.

Do vzduchu si bere také foťák a ve sbírce má řadu unikátních fotografií z ptačí perspektivy. Část z nich nyní vystavuje s kolegou Petrem Buchtou před adamovským kostelem svaté Barbory.