Ta pak oslovila ekologa Martina Škorpíka, zda by ji pomohl určit, o jaké zvíře jde. „Požádal jsem ji o fotku, a když jsem zvíře viděl, vyhodnotil jsem, že jde s největší pravděpodobností o šakala. Mohl být otrávený, ale to se teprve musí zjistit. Zvíře jsem z místa nálezu odvezl a předal zoologovi Antonínu Reiterovi. Mělo by skončit v muzeu. Příčinu smrti musí určit veterinář," řekl Škorpík. Jak dodal, jednalo se o vzrostlé zvíře v dobré fyzické kondici.

PROZRADÍ JE VYTÍ

Podle odborníků se dají šakali rozpoznat podle vytí. „Jejich večerní vytí je opravdu specifické. Jinak žijí poměrně nenápadně a skrytě," doplnil Škorpík.

Přirozeným nepřítelem by byl vlk, pokud by na Moravě žil. Jinak mohou šakala ohrožovat jen myslivci. Zkušený nimrod Jiří Jelínek si nemyslí, že by se šakal na Znojemsku začal více rozšiřovat. „Na to je tady moc myslivců. A navíc, samec by si sem nejdříve musel přivést i samici. Osobně jsem šakala na Znojemsku ještě neviděl, ale myslivci už o něm mluvili. A právě v souvislosti s lokalitou kolem Těšetic," naznačil Jelínek.

Podle zoologa Antonína Reitera se sice o šakalovi v regionu již nějakou dobu hovoří, doklady o jeho výskytu však dosud chyběly. „V tomhle ohledu jde tedy o skutečně první nález na Znojemsku. Jinde v republice se vyskytuje již od konce devadesátých let," uvedl Reiter.

Pro původní živočichy ve zdejším území šakal velké nebezpečí nepředstavuje. „Hospodářské zvířectvo by teoreticky mohl napadnout, ale vzhledem k tomu, že je oproti lišce vyšší postavy a má vyšší nohy, tak podlézání plotů pro něj příliš nebude. Spíš bych čekal, že se bude držet na volných plochách," popsal šakala Reiter.

Znojemsko, zvláště pak území Národního parku Podyjí, je místem, kde žije řada chráněných a vzácných živočichů. Nebe nad Podyjím například střeží pět jedinců orla mořského, což je největší dravec u nás.

HLEDAJÍ KOČKU

Již deset let se odborníci snaží v Podyjí potvrdit výskyt kočky divoké. „Od roku 2007 v národním parku zkoumáme přítomnost kočky divoké pomocí kolíků natřených výtažky z kozlíku lékařského. Kočky milují tuto vůni a třou se o nahrubo opracované dřevěné kolíky. Chlupy pravidelně sbíráme a zkoumáme," informovala před časem Birgit Gruber, která pracuje na projektu Kočka divoká v sousedním rakouském Národním parku Thayatal.

Podle mluvčího Národního parku Podyjí Davida Grossmanna odborníci výskyt kočky divoké v Podyjí zatím nepotvrdili.

Vedle vědeckých pozorování a poznatků odborníků vzbudil před lety rozruch na jižní Moravě i výskyt pumy na Břeclavsku. Jak se později ukázalo, muž viděl v sadu mezi Velkými Bílovicemi a Moravským Žižkovem pravděpodobně srnu.