Denně k ní míří stovky turistů, v sobotu ale byla oblíbená památka Rande-vous ve Valticích na Břeclavsku v obležení policistů a pyrotechniků. Zajišťovali dělostřelecký granát. Objevená munice z války není na jihu Moravy ničím neobvyklým. Jen loni tu brněnští pyrotechnici museli řešit nejvíc případů z celé republiky. Do terénu vyjížděli 574krát.

Letos řešili už sto dvacet případů. „Je to dané především historicky. Na Moravě došlo k velkým bitvám při osvobozování Brna. U postupu Rudé armády vojáci používali množství podpůrné munice. Navíc se německá armáda během ústupu jako první zbavovala těžkých věcí, jako je právě munice," vysvětlil koordinátor brněnského pyrotechnického týmu Radek Žemlička.

pyrotechnici z Brna v akci
- Rok 2012: Brněnští pyrotechnici vyjížděli k 390 nálezům munice z celkových 1824
- Rok 2013: Brněnští pyrotechnici vyjížděli k 331 nálezům munice z celkových 1704
- Rok 2014: V roce 2014 řešili brněnští pyrotechnici 574 výjezdů z celkových 2720 výjezdů v České republice. Při nichž mimo jiné zajistili 11 leteckých pum a 4 zničili na místě. Zajistili 508 kusů dělostřelecké munice, z nichž 289 zničili na místě, a zajistili 2259 rozbušek, z nichž 1247 jich zničili na místě.

Nalezenou munici zajišťují pracoviště v Brně, Frýdku-Místku, Českých Budějovicích, Milovicích a Teplicích.

Nastražené výbušniny zajišťují pracoviště v Praze a Olomouci

Podle něj je každoročně nejvíce případů právě v jarních měsících. Nebezpečí představují bývalé vojenské újezdy, cvičiště nebo střelnice. Za druhé světové války i před ní tu navíc procházely tisíce vojáků. Na některých místech, jako je třeba Boří les na Břeclavsku, tak není těžké na nevybuchlou munici narazit. „Lidé nám teď v jarních měsících, kdy se dělají výkopové práce, častěji nahlásí, že našli nějaký podezřelý předmět," potvrdila břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

V situacích, kdy lidé najdou starou munici, k případu většinou přijede pyrotechnik z Brna nebo z jednoho z celkem pěti oddělených pyrotechnických pracovišť v České republice. „Nálezy munice jsou tím hlavním, čím se zabýváme. V menší míře pak děláme znalecká zkoumání, nebo ohledáváme místa činu. K práci v terénu používáme hlavně detektory kovů, lopaty a krumpáče. Musíme znát dopodrobna konstrukci munice, které je nepřeberné množství. Podle toho pak řešíme míru rizika a rozhodujeme se, jestli munici zničíme na místě nebo odvezeme do skladu," vysvětlil Žemlička. Téměř polovinu všech nálezů munice však zneškodní pyrotechnici přímo na místě.

Pomoc z Olomouce

Když ale někdo v domě vyrábí bombu nebo nahlásí podezřelý balíček v obchodním domě, musí policisté zavolat odborníky z Olomouce nebo Prahy, kteří jsou vybaveni speciální technikou. Stejně jako tomu bylo na začátku minulého týdne v brněnském Králově Poli, kde našli kriminalisté v jednom z tamních bytů nebezpečné výbušné zařízení. „Tyto případy nejsou tak časté jako nálezy munice. Věnují se jim proto odborníci ze dvou pracovišť, kteří mají k dispozici vybavení na odpovídající úrovni. Patří k nim rentgeny, dálkově ovládaní roboti, kontejnery na převoz výbušnin, nebo speciální ochranné obleky," objasnil ředitel pyrotechnické služby Policie České republiky Michal Dlouhý.

Podobné pracoviště v Brně zatím chybí, a proto musejí k případnému nálezu nastražené výbušniny přijet specialisté z Olomouce. Podle mluvčí jihomoravských policistů Petry Vedrové to však neznamená komplikace. „Pro týmy policistů není problém zajistit místo do příjezdu pyrotechniků," vysvětlila Vedrová. Ti se k případu dostanou nejpozději do dvou hodin.

KAREL SELINGER