Hasiči se od sedmé hodiny večerní nezastavili. „Do tři čtvrtě na jedenáct v noci jsme zasahovali u dvě stě jedna událostí. Nejčastěji to byly popadané stromy, kterých jsme odstraňovali třiadevadesát, vodu jsme čerpali dvaaosmdesátkrát. Zbylé zásahy bylo odstraňování nebezpečných stavů,“ sdělili jihomoravští hasiči na síti X. Později doplnili, že do ranních hodin bylo zásahů na na dvě stě sedmdesát.

Zaplavené byly podjezdy v Hradecké ulici, ale také v Jedovnické a  Bohunické. V ulicích Brna pomáhali s odstraňováním následků škod strážníci, a to v Židenicích nebo na Kolišti. Na různých místech města vraceli zpět poklopy od kanálů, mohly být nebezpečné pro auta i chodce.

Na Kolišti si strážníci všimli auta, které za jízdy uvázlo na zaplavené silnici. „O jeho vyproštění proto požádali hasiče a sami usměrňovali dopravu, aby umožnili hladký průběh zásahu a aby se do podobné situace nedostali i další řidiči," sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Přesun po Brně městskou hromadnou dopravou komplikovala na řadě míst neprůjezdná trať. Linka 8 měla zpoždění půl hodiny až hodinu.

Brně na ulici Purkyňova odčerpávalo pět jednotek hasičů čtyři hodiny vodu ze zatopených podzemních garáží. Ve Zbýšově na Brněnsku hasiči čerpali vodu ze sklepa bytového domu. Zastavil se také provoz na železnici mezi Křenovicemi a Sokolnicemi na Brněnsku, kde spadl na dráhu strom.

Déšť byl při bouřkách poměrně prudký. „Na stanici Brno-Žabovřesky spadlo za deset minut pětadvacet milimetrů srážek. Celkem zaznamenala tato stanice jen během večerních intenzivních bouřek dokonce 79,3 milimetrů," sdělili meteorologové.

Přerušený koncert

Bouřka narušila i vystoupení Brněnské filharmonie v Janáčkově divadle. Deník o tom informoval ZDE.

Problémy na Blanensku

Centrem Blanska se po páteční bouřce valil v noci proud kalné vody. Zatopil část náměstí Svobody a parku před radnicí. „Šel jsem domů z baru a hlavou mi blesklo, že je to na kánoi. Tolik vody jsem v centru nikdy neviděl. Bylo to hodně divoké a nepříjemné. Ve Sloupečníku a v Palavě to muselo být asi hodně zlé. A co teprve ve Sloupu v Moravském krasu a jeskyních? Tam museli určitě plavat, snad jsou všichni v pořádku,“ řekl Deníku Martin Fořtík z Blanska, který redakci poskytl sérii videí a snímky zatopeného centra dvacetitisícového města. Lidé na náměstí museli v noci přeparkovávat auta a policisté řídili dopravu. „U cukrárny Severka tekla řeka,“ dodal muž.

Záplavy bahna zastavily před páteční půlnocí provoz na železnici v úseku mezi Adamovem a Blanskem. Po jedné koleji se tam začalo jezdit až kolem půl druhé ráno a to jen sníženou rychlostí. „Vlaky zde mohou navýšit své zpoždění o pět až dvacet minut,“ informovaly cestující na webu České dráhy. Podle prvotních informací má omezení trvat zhruba do sobotního poledne.

Jak vypadala v sobotu ráno řeka Svitava mezi Adamovem a Blanskem, ukazuje video níže:

Řeka Svitava mezi Adamovem a Bílovicemi v sobotu ráno. | Video: Deník/Jan Charvát

Obezřetní museli být v sobotu ráno také řidiči mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou, kde rozvodněná řeka Svitava zatopila několik podjezdů pod železniční tratí. „Jak jsem jel ráno do práce, musel jsem jednou najet pod tratí do protisměru. Tunýlky byly zatopené. Kdo to zná, není zaskočený počítá s tím. Nebyla to ale žádná katastrofa. Hasiči měli zřejmě velmi pernou noc. Prořezaných padlých stromů byla kolem silnice spousta. A mezi Adamovem a Křtinami to muselo být peklo. Tam stromy padají ve velkém po každém větším dešti a blokují silnici. Vysypané kamení na vozovce jsem tentokrát žádné neviděl,“ hlásil v sobotu ráno Kamil Vašíček z Adamova.

Do Olešnice na Blanensku vyjížděly jednotky k hořící střeše neobydleného rodinného domu. „Hasiči proti plamenům nasadili několik vodních proudů a požár tak dostali pod kontrolu za necelých třicet minut od ohlášení na tísňovou linku. Požár způsobil škodu ve výši 500 tisíc korun. Hasiči včasným zásahem uchránili hodnoty za pět milionů korun. Požár s nejvyšší pravděpodobností způsobil atmosférický výboj," sdělil mluvčí hasičů Filip Venclovský.

Zavřené Punkevní jeskyně

Páteční deště s přívaly vody a bahna vystavily stopku nejnavštěvovanějším jeskyním v České republice. Světoznámé Punkevní jeskyně v Moravském krasu na Blanensku s unikátní plavbou podzemím na lodičkách, které ročně navštěvuje přes dvě stě tisíc lidí,  jsou od soboty uzavřené veřejnosti.

Na jak dlouho, se v tuto chvíli neví. „Kolegové z informačního centra teď odvolávají nasmlouvané zájezdy, kterých je v tomto období opravdu hodně. Tolik vody v podzemí dlouho nepamatují. Dnes je v Punkevních  jeskyních zavřeno a jak to bude v další dny, se teprve uvidí. V nejbližší době bude podle všeho přístupná jen suchá prohlídková trasa. Aktuální informace se turisté dozvědí na našem webu,“ řekl v sobotu ráno Deníku mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš.

Jak doplnil, jeskyně Balcarka je také zavřená, a to kvůli množství skapové vody a bahna. „Sloupské jeskyně jsou zaplavené částečně, správci jeskyní proto vodí návštěvníky šošůvskou části včetně tři míst přístupných jinak pouze v zimě. V Kateřinské nefunguje elektřina, provádí se s baterkami. Jediný funkční je diky agregátům Výpustek," upozornil Gejdoš.

Domácnosti bez proudu

Z důvodů silných bouřek se domácnosti potýkaly s omezením dodávek elektřiny. „V pátek v osm hodin večer jsme řešili dvě poruchy na vedení vysokého napětí a zhruba 2 600 omezených odběratelů především na Znojemsku a dále pak na okrese Brno-venkov. V devět hodin večer jsme potom evidovali dvanáct poruch na vedení vysokého napětí a 23 561 odběrných míst bez dodávek elektrické energie hlavně v okrese Brno-venkov a dále na Vyškovsku,“ sdělil mluvčí společnosti E.ON Lubomír Budný.

K sobotní sedmé hodině ranní pak zůstávalo omezených zhruba 7 800 odběratelů, a to na Vyškovsku, Znojemsku, Brněnsku a Blanensku. V sobotu v jedenáct hodin dopoledne již takových odběratelů zbývalo 2 400. „Ke třetí hodině odpolední se nám podařilo většinu poruch odstranit. Zbývalo kolem 640 odběrných míst bez dodávek elektrické energie. Konkrétně se jedná o části menších obcí v okrese Brno-venkov, a na Blanensku a Vyškovsku. I zde by však měly být do sobotního večera dodávky proudu obnoveny," ujistil Budný.

K půl šesté v podvečer zůstalo bez proudu 337 odběrných míst. Jedná se o části obcí Těchov a Bukovina na Blanensku a části obcí Nemojany a Opatovice na Vyškovsku.

Příčinami poruch byly hlavně pády stromů nebo větví, které nevydržely nápor větru, do elektrického vedení.

Varování meteorologů

Meteorologové před bouřkami opakovaně varovali a vydali výstrahu. Na Znojemsku se objevily v pátek večer dokonc epoměrně velké kroupy.

close Kroupy o velikosti dlaně padaly v pátek v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku. info Zdroj: se souhlasem Karolíny Procházkové zoom_in Kroupy o velikosti dlaně padaly v pátek v Hlubokých Mašůvkách na Znojemsku.

Boskovice pod přehradou hlásí před devátou hodinou ranní třetí stupeň povodňové aktivity.

Deště výrazně potrápily jih Moravy naposledy na začátku června, zaplavené byly některé části Brna, ale  i města na Blanensku, Hodonínsku, Znojemsku nebo Břeclavsku.

I den po deštích ještě proudí po jundrovské ulici voda. V brněnské městské části napáchala velké škody. | Video: Deník/Klára Hrbáčková