„Začíná u vodojemu. Jeho výstavba kdysi přinesla nález hrobů. Dále pokračuje ke kapličce U Josífka a končí u myslivecké chaty,“ informovala starostka obce Hana Kolaříková.

Na trase vedoucí po polních a lesních cestách narazí turisté na čtyři informační tabule. „Dvě z nich přibližují právě Věteřovskou kulturu. Třetí se zabývá místní faunou a flórou a čtvrtá pojednává o zdejší myslivosti,“ doplnila starostka. V blízkosti stezky vyrostlo i odpočinkové místo pro cyklisty v podobě altánu se stolem a lavičkami.

Nálezy věteřovské kultury si lidé prohlédnou v tamním muzeu. „K vidění jsou různé mince, keramické nádoby, sekerky, dláta či náramky. Dále jsou tam i měděné misky, ve kterých se nejspíš pekl chleba,“ uvedla správkyně muzea Jarmila Staňková. Mezi exponáty je i kovová část motyky.

Slavnostní otevření naučné stezky o věteřovské kultuře připadá na prvního června. „Oslavu jsme spojili se Dnem dětí. Na programu budou různé hry či táborák,“ doplnila starostka. Akce začne ve dvě odpoledne.

Práce na naučné stezce trvaly asi čtyři měsíce. Dělníci je dokončili v dubnu. Celková výše nákladů přesáhla částku 180 tisíc korun. Většinu pokryla dotace z Jihomoravského kraje.