Se zvlášť těžkou reakcí na bodnutí se před časem setkala i brněnská alergoložka Jitka Rychnovská. „Šestiletá dívka dostala těžký anafylaktický šok a okamžitě upadla do bezvědomí. Museli ji pak oživovat. Velmi mě to překvapilo, protože u tak malých dětí není častý,“ uvedla.

V případě bodnutí včelou je podle odborníků důležité, aby lidé byli opatrní. „Hlavní je nerozmáčknout váček žihadla, aby se jed nedostal do rány. Čím blíž je žihadlo u hlavy, tím je situace nebezpečnější. Když se pacient po bodnutí necítí dobře a potí se, doporučuji vyhledat lékaře,“ nastínila Rychnovská.

Jihomoravští hasiči nyní vyjíždí k likvidaci nebezpečného hmyzu denně. „Většinou se jedná o případy, kdy je ohroženo zdraví lidí. Roje rovnou likvidujeme,“ potvrdil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Vosí sezona je podle něj v plném proudu. „Více výjezdů máme právě při teplém a slunečném počasí,“ doplnil mluvčí.
Zatímco vosy a sršně likvidují hasiči okamžitě, u včel doporučují trpělivost a zachování roje. „Nejsou tak nebezpečné a je lepší kontaktovat třeba blízkého včelaře, který je schopen zatoulaný roj odchytit. Většinou za chvíli samy odletí,“ upozornil Mikoška.

Soška Věstonické venuše.
Nová archeostezka: ukáže místo nálezu Věstonické venuše

Pokud lidé likvidují nebezpečný hmyz sami, doporučují hasiči obezřetnost. „Ideální je vyčkat do večerních hodin, kdy se hmyz slétne do hnízda a je málo aktivní,“ poradil Mikoška.

Reakce na bodnutí jsou různě závažné. „Pokud kožní projevy doprovází i dýchací potíže, otok obličeje či krku nebo oběhové selhání, je nutné volat záchranku. Hrozí i úmrtí,“ upozornila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Alergikům zdravotníci doporučují pro tyto případy mít s sebou autoinjektor s adrenalinem a po bodnutí si ho aplikovat. „Adrenalinové pero je dobré nosit na viditelném místě. Velmi to usnadní práci těm, kdo alergikovi v případě ztráty vědomí přispěchají na pomoc,“ poradila Bothová.

Vosám, sršňům i včelám vyhovuje suché a teplé počasí. „Extrémní výskyt jsme zatím nezaznamenali, můžeme za to děkovat zřejmě studenému počasí v květnu,“ uvedl Petr Baňař z entomologického oddělení Moravského zemského muzea v Brně.

Lidem doporučuje nenechávat v blízkosti obydlí sladké nápoje či ovoce. „Cokoliv sladkého je pro ně atraktivní potrava, naučí se na ni létat rychle a může se jim na místě zalíbit. Pokud se zahnízdí třeba pod střechou nebo nad terasou, doporučuji volat hasiče, kteří hnízdo zlikvidují, nic jiného nezbývá,“ konstatoval Baňař.

Vlčí víno, ledová borovička a duch loci. Tři etikety navržené břeclavskou rodinnou tiskárnou Etiflex vyhrály letošní soutěž o Obal roku.
OBRAZEM: Vyhrály etikety navržené břeclavskou rodinnou tiskárnou

Bodnutí hmyzem
- Alergikům zdravotníci doporučují mít s sebou autoinjektor s adrenalinem a po bodnutí si ho aplikovat.
- V méně závažných případech si lidé mohou poradit sami. Zánět po bodnutí doprovází otok, zarudnutí i bolestivost.
- Je dobré jej chladit obklady a poté si použít nějaké antihistaminikum, například Fenistil.
- Pomáhá i domácí medicína, jako je ocet nebo cibule.