VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejkrásnější papírovou loď přivezl do Kyjova Lukáš Boruta

Kyjov – Tanky, letadla, kamiony, auta, zámky, továrny a především lodě. To všechno bylo k vidění v tělocvičně Domu dětí a mládeže v Kyjově. Jednalo se o papírové modely. V sobotu se zde konal pátý ročník soutěže a výstavy papírových modelů Pohár kyjovské radnice. Letošní ročník hostil i Mistrovství České republiky v kategorii lodí.

25.9.2017
SDÍLEJ:

Dům dětí a mládeže Kyjov pořádal soutěž a výstavu papírových modelů Pohár Kyjovské Radnice.Foto: Deník / Helešicová Kateřina

V rámci papírové ligy se soutěžilo v osmi kategoriích a v jedné soutěži Mistrovství České republiky lodí. Certifikovaní rozhodčí rozhodovali u papírové ligy systémem líbí/nelíbí mezi dvěma modely. V kategorii mistrovství lodí modelům přidělovali body dle pravidel za jednotlivé úkony. Modelář tak mohl získat až sto bodů. Hodnotila se například čistota lepení, jestli model není křivý, přestřižený, jak je střižený, ohnutý a jaká je jeho náročnost. „Pokud si soutěžící zvolil složitý model a špatně jej slepil, vybral rozhodčí raději jednodušší, ale lépe zpracovaný kus,“ přiblížil hodnocení porotců pořadatel soutěže Zbyněk Bilíček předseda klubu modelářů Kyjov.
Největším lákadlem byla vojenská tatra 8x8, která je o to zajímavější, že se jedná o betastavbu (model, který byl sestaven poprvé, aby bylo zřejmé, že postavit lze, pozn. red).


Dvě lodě přivezl do soutěže devětadvacetiletý Lukáš Boruta z Třince, který obsadil se svým japonským křižníkem první místo. Menší z lodí stavěl rok a půl, aby vyzkoušel zda to dokáže. Dokázal a výroba velkého křižníku mu trvala dva roky. „K modelářství mě přivedl v dětství tatínek. Stavěl plastikové modely. Ty mě nebavily, protože jsou naohýbané předem, proto se věnuji složitějším papírovým modelům,“ vysvětluje Boruta.

Aby si někdo vybral spíše složitější variantu, je dnes spíše výjimkou, což potvrzuje i Bilíček. „Dnešní děti nemají trpělivost, jsou zvyklé všechno si hned najít na internetu. Nemyslím si, že by modelářů ubývalo, spíše přechází na výrobu plastikových modelů, protože jsou jednodušší a časově méně náročné než papírové,“ zhodnotil.


Čtyři roky se papírovému modelářství věnuje i třináctiletý soutěžící Ondřej Slavík z Brna, který přivezl do Kyjova osm svých výrobků. „Jeden model vyrobím za tři až čtyři schůzky, kdy každá trvá hodinu a půl. Scházíme se jednou týdně,“ popsal vznik modelu Slavík.

Jeho kamarád z klubu Jan Kaněk vystavuje hliněný dům a tramvaj a Marek Novotný zámek Hluboká, prostorový obrázek Karlova mostu a další. „Na výstavy jezdíme pravidelně, baví nás to. V rámci ligy je sedm soutěží do roka, “ uvedl Novotný. V Kyjově si dvěstapadesát návštěvníků prohlédlo šest set modelů, z nichž dvěstačtyřicet soutěžilo.


I když je papírové či plastikové modelářství prospěšné pro vývoj jemné motoriky a v Polsku dříve bylo součástí učebních osnov, zájem o tuto aktivitu spíše klesá. Přesto v každém větším městě najdeme modelářský kroužek. Kluby mezi sebou pořádají soutěže, výstavy i mistrovství republiky. „My jsme žádný kroužek neměli, učili jsme se všechno sami,“ vzpomíná Boruta.


Klub modelářů v Kyjově navštěvuje osm dětí a sedmnáct dospělých. Lepí papírové i plastikové modely. „Bohužel děti nemají o modelářství zájem. Dávají přednost mobilním technologiím,“ posteskl si předseda klubu Zbyněk Bilíček. Dle jeho zkušeností se k modelářství vrací spíše starší muži.


Na středisku volného času Duhovka v Břeclavi vede kroužek leteckých a automodelářů druhým rokem Antonín Gasnárek. „Dětem se věnuji už šest let, mám čtrnáct stálých členů - chlapců. Nových bohužel moc nepřichází,“ uvedl Gasnárek.


Také hodonínští modeláři se mohou pochlubit i spoustou úspěchů. Před týdnem přivezl Adam Ducháček třetí místo a Jan Šebesta druhé místo ze soutěže plastikových modelářů v Ostravě. V kroužku mají stálých pět členů. „Zápis není ukončen, prozatím máme přihlášeny dva nové chlapce. Čímž je kapacita téměř naplněná. Maximálně přijímáme osm dětí, aby se jim mohli vedoucí plně věnovat,“ informovala Petra Kašíková z klubu mladých.


Ve Znojmě dokonce pořádají letní pobytový tábor pro plastikové modeláře. „Letos byla tématem tábora vojenská tématika. Kapacita je třicet dětí a měli jsme plno,“ raduje se Barbora Lettlová ze střediska volného času ve Znojmě. Jako vedoucí jedou na tábor i vedoucí z kroužku. Tábor je z jedné čtvrtiny obsazen dětmi nad patnáct let. „Jsme velmi rádi, že s námi jezdí i starší děti, většina dětí je ze Znojma, ale máme děti i z Jihlavy, Břeclavi, Holešova nebo Prahy,“ vyjmenovává Lettlová. Přes rok navštěvuje kroužek pětadvacet dětí. Při středisku volného času ve Znojmě je i kroužek železničních modelářů, který má kapacitu deset dětí. Tak jako v ostatních městech i zde jsou členové spíše stálí.

Autor: Kateřina Helešicová

25.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Skauti přivezou Betlémské světlo. V Mikulově bude vánoční jarmark pod radnicí

Mikulovský vánoční jarmark v roce 2016. Ilustrační foto.

Pod mikulovskou radnicí přivolají Vánoce. I s bleším trhem

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud EET nezrušil. Část zákona ale škrtl

/ANKETA/ Zrušit celý zákon o elektronické evindenci tržeb, nebo jen proškrtat? Po dnešním vyjádření Ústavního soudu už je jasno. Ten se rozhodl s platností od konce února 2018 škrtnout některé paragrafy o EET, které se týkají bezhotovostních plateb a e-shopů. Ústavní soud rovněž zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté vlny EET.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Žáci kloboucké školy vybrali přes jedenáct tisíc pro otnický domov

Klobouky u Brna, Otnice – Asi jedenáct a půl tisíce korun vybrali žáci druhého ročníku víceletého gymnázia v Kloboukách u Brna pro Domov pro postižené děti v nedalekých Otnicích.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT