Lidové tradice a život spjatý s folklorem. Právě toto považuje za největší chloubu Horňácka na Hodonínsku většina starostů všech devíti obcí, které oslovil Deník Rovnost. „Obdiv patří především těm lidem, kteří tradice udržují. Lidové umění se dědí z generace na generaci,“ řekl Petr Šmidrkal, starosta největší horňácké obce Velká nad Veličkou.

S podobným názorem přišel i starosta Javorníku Dalibor Procházka. „Jde vidět, že se zdejší obyvatelé věnují folkloru s láskou a nadšením,“ řekl.

Podle starosty Hrubé Vrbky Pavla Gráfa ale nelze vytrhnout jen folklor jako takový. Ten podle něj totiž vychází z celkového koloritu Horňácka.

„Horňácký folklor by bez malebné krajiny, bez malebných horňáckých vesniček, bez mezilidských vztahů, kdy se zná téměř každý s každým, bez mezináboženského setkávání katolíků s evangelíky, bez specifických projevů horňácké výtvarné kultury, výšivek a krojů zcela jistě nevznikl a neudržel se do dnešních dnů,“ uvedl Gráf.

Lidé by tak podle něj neznali kulturní dědictví jako je Horňácké kosení orchidejových luk, tradiční Horňácké slavnosti či fašank v horňáckých krojích.

Utváření horňácké kultury ovlivňovala do jisté míry také izolovanost obcí od zbytku hodonínského okresu. Uzavřenost Horňácka je ale příčinou i řady problémů. „Patří mezi ně hlavně neschopnost přijímání nových věcí zvenčí, čímž sami sebe často zbytečně ochuzujeme,“ doplnil starosta Gráf.

Mezi dalšími zápory je podle starosty Nové Lhoty Antonína Okénky i úbytek obyvatel a nedostatek pracovních míst. „Málokdo si to uvědomuje, ale Horňácko pomalu vymírá,“ svěřil se se svými obavami Okénka.

Odstrčenost Horňácka zapříčiňuje i malou návštěvnost turistů. „Vždy sem lidé přijedou jen na krátkou dobu, třeba jen na jeden den. Vyšlápnou si Velkou Javořinu a zase odjedou,“ uvedl starosta Malé Vrbky Igor Vavřík. Zároveň poukázal na tvrdý a kopcovitý terén Horňácka. „Pro cyklisty to není úplně lákavá trasa,“ doplnil Vavřík.

Ne všichni ale vidí v izolovanosti problém. „Mně se tady líbí. Sice jsme až na konci světa, ale může to být pro nás i výhoda, na které můžeme stavět,“ uvedl starosta Louky Petr Buzík.

Kromě folkloru vyzdvihovali starostové i nedávno opravený větrný mlýn v Kuželově či nové koupaliště v Lipově, které je jediné na celém Horňácku.