Bolesti kolena nepustily Petra Lysoňka z Blanska na palubovku. Rok byl bez oblíbeného basketbalu a odhodlal se k chirurgickému zákroku. Na artroskopii měl jít v březnu do Úrazové nemocnice v Brně. Operaci však lékaři kvůli epidemii koronaviru odložili. „Nový termín zatím neznám. Do nemocnice jsem ještě nevolal. Není to akutní. Chodit můžu, ale naplno sportovat ne,“ popisuje třicetiletý muž. 

Mimo akutní zákroky stopla epidemie v nemocnicích například výměny kloubů, oční operace nebo neakutní zákroky na plastické chirurgii. „Denně jsme v průměru zrušili zhruba čtyřicet operací. Běžně jich míváme šedesát. Loni v březnu jsme provedli devětašedesát operací křečových žil a letos ve stejném období jen jedenáct,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice u Svaté Anny v Brně Dana Lipovská.

V jihomoravských nemocnicích se nyní postupně k plánovaným operacím vracejí. „Obvoláváme pacienty a domlouváme nové termíny. Počítáme s tím, že od 11. května bychom již měli jet na devadesát procent. Zbytek kapacity bude stále vyčleněný pro pacienty s koronavirem, kteří u nás leží v izolaci,“ dodala Lipovská.

V Nemocnici Boskovice na Blanensku se lékaři k naplánovaným zákrokům vrátí od příštího týdne. Jedná se například o neakutní operace žlučníků, kýl, velkých kloubů, ledvin nebo gynekologické zákroky. „Tyto operace jsme se snažili přeobjednat na květen až červen. Obtížnější situace je s náhradami velkých kloubů. Máme plno až téměř do konce příštího roku,“ informoval náměstek pro léčebnou a preventivní péči Vladimír Zemánek.

Dodal, že kvůli epidemii koronaviru musela tamní nemocnice odložit zhruba sto dvacet plánovaných ortopedických operací.

Také v břeclavské nemocnici začnou s plánovanými operacemi od příštího týdne. „ Operovat začneme postupně, a to pacienty ze všech oddělení. Průběžně začneme pacienty obvolávat a domlouvat se s nimi na nových termínech,“ sdělil ředitel nemocnice Petr Baťka.

Upřednostňovat pacienty podle oborů rozhodně nehodlají. „Pojedeme však v omezeném režimu. Běžně operujeme na pěti sálech, nyní na třech,“ porovnal.

Ve znojemské nemocnici se už také pozvolna vracejí od začátku týdne do běžných kolejí. Mezi nejčastější plánované operace tam patří totální endoprotéza kyčle, kolene, operace kýly a žlučníku. Těch museli tamní lékaři odsunout v uplynulých týdnech desítky.

Naopak v největším zdravotnickém zařízení v kraji ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích podle mluvčího Pavla Žáry zatím obnovení plánovaných operací v nejbližší době nechystají. Na operačních sálech provádějí jen akutní zákroky. „Od začátku května se teprve postupně rozjedou ambulance. Plánované operace zatím neobnovujeme,“ uvedl Žára.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Milana Vojty byly krajské nemocnice od začátku března do konce dubna zhruba na polovičním výkonu. „To, spolu s více náklady spojenými s pandemií koronaviru, znamenalo ztrátu ve výši přibližně tři sta milionů korun,“ uvedl Vojta.