Tato situace podle ní není neobvyklá, může za ni pokles protilátek v organizmu lidí. „Stejný scénář se opakuje zhruba každých pět let. Nejvíc pacientů jsou lidé od deseti do pětatřiceti let," dodala Boháčová.

Příušnice lze snadno léčit a většina případů má mírný průběh. U nemocných se ale zřídka můžou rozvinout záněty varlat, vaječníků nebo mozkových blan. „To může ve vzácných případech vést až k neplodnosti, a to zejména u mužů," upřesnil ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček.

Očkování pojišťovna proplácí jen dětem, zájemci si musí přeočkování zaplatit sami. „Stojí do tisíce korun," dodal Mareček.

Lékaři tuto možnost doporučují zejména dospělým, kteří nemoc nepřekonali a obávají se nákazy. Příušnice se přenášejí vzduchem i slinami.

Kraj hlásí první případ encefalitidy

První letošní případ klíšťové encefalitidy zaznamenali jihomoravští hygienici už tento týden, a to v Ivančicích. Klíšťata jsou na jaře velmi aktivní. „Nejlépe se jim daří při teplotách kolem dvaceti stupňů," vysvětlil ředitel hygienické stanice Jan Mareček. Ubezpečil ale, že ne všechna klíšťata virus přenášejí. „Výskyt je jenom u jednoho nebo dvou ze sta," dodal.

Při napadení klíštětem je podle Marečka potřeba parazita vytáhnout co nejrychleji. Na tom, jestli lidé klíště vykroutí nebo vytáhnou ale nezáleží. „Hlavně na něj netřeba kapat olej. Pak by do těla člověka vypustil tekutinu, která může obsahovat virus," vysvětlil Mareček.

LUCIA TUPÁ