Lékaři varují, že při nešetrném odběru, který dělá člověk bez nezbytných znalostí, se lidé mohou vážně zranit. To byl právě i případ ženy, která momentálně leží ve svatoanenské nemocnici. „Při nešetrném laickém odběru utrpěla poranění zadní části dutiny nosní s těžším krvácením," poznamenala mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská.

Žena tak musela vyhledat lékařskou pomoc. „Její stav si bohužel vyžádal i chirurgické řešení situace,“ uvedla primářka Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku svatoanenské nemocnice Pavla Urbánková.

Lékaři proto lidem doporučují, aby si stěry nechali dělat pouze na odběrových místech, kde stěry z nosohltanu dělají vyškolení zdravotníci. „Při každém nešetrném odběru mohou lidé utrpět poranění dutiny nosní. Pokud někdo nedodrží jasně stanovená pravidla bezpečného odběru, která mimo jiné formulovala Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, může dojít k poranění sliznice nosní," upozornila Urbánková.

Podle lékařky zvyšuje riziko možného poranění velká četnost testů. „Četnost zvyšuje pravděpodobnost toho, že stěr vezme nedostatečně odborně edukovaá a zacvičená osoba. Riziko hrozí, když odebírající nemá dostatek informací o anatomii dutiny nosní a nosohltanu a nepostupuje šetrně," nastínila možné problémy lékařka.

Zároveň ale odborníci lidi uklidňují, že pokud se svěří do rukou odborníka, odběru se netřeba bát. „V rukou zkušeného zdravotníka je provedení stěru zcela bezpečné a není nutné se odběru bát a vyhýbat se mu," zdůraznila Lipovská.